Gündem Haberleri

  Harika köpek Dolly yakaladı

  Hürriyet Haber
  29.01.2002 - 02:16 | Son Güncelleme:

  Polis köpeği Dolly, bir depoda gizlenmiş 10 ton 700 kilo asit anhidriti suntaların içinde buldu. Ele geçen asit anhidritten 5 ton eroin elde edilebileceği açıklandı.

  Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri, kopyalanan koyunun adı verilen özel eğitilmiş polis köpeği Dolly'nin katıldığı ilk operasyonda, eroin yapımında kullanılan 10 ton 700 kilogram asit anhidrit ele geçirdi. Uyuşturucu operasyonuyla ilgili 1 kişi gözaltına alındı, 4 kişi aranıyor.

  Alman kurdu işbaşında

  Küçük Sanayi Sitesi'ndeki bir depoda, yurda kaçak olarak sokulan eşyaların bulunduğu ihbarını alan polis alarma geçti. Polis, yaptığı baskında, uyuşturucu konusunda özel eğitilmiş Alman kurdu Dolly adlı köpeği de kullandı. Polislerle birlikte aynı anda depoya giren harika köpek Dolly, çevresi suntalarla kaplı olan büyük bidonlar içersinde, piyasa değeri yaklaşık 2 trilyon lira olan 10 ton 700 kilo ağırlığındaki asit anhidriti buldu. Polis, depoda bekçilik yapan ve şebeke ile bağlantısı bulunan Salim Vatansever'i gözaltına aldı. Bursa Emniyet Müdürü Reşat Altay, asit anhidrit maddesinin yurda Yugoslavya'dan, İzmir üzerinden TIR'larla sokulduğunu söyledi. Altay, şebekenin kimyasal maddeyi eroine çevirmesi halinde, kilosu 15 bin mark olan 5 ton eroin elde edilebileceğini belirtti.

  Sınır kapıları uyarıldı

  Bu arada, depoda bulunan 1 ton sodyum karbonatın da asit anhidritin kristalleştirilmesinde kullanılabileceği ifade edildi. Uyuşturucuyu Türkiye'ye soktuğu belirtilen Özkan Küçük ve 3 arkadaşını arıyan polis bu kişilerin yakalanması için sınır kapılarını uyardı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı