Ege Haberleri

  Harika bohça İzmir'de

  Hürriyet Haber
  30.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika kökenli sosyal girişim hareketi Natural Balance, dört yıl önce yarattığı pişirme torbası Wonderbag’i Türkiye’de üretme kararı aldı. Tutumlu Bohça adıyla kullanıma sunulacak torbalar, 22 ülkeye de İzmir’den yayılacak.

  Güney Afrikalı sosyal girişimci ve çevre aktivisti Sarah Collins’in başında bulunduğu Natural Balance tarafından 2008 yılında üretimine başlanan inovatif pişirme çantası Wonderbag - Tutumlu Bohça, Türkiye’de üretilerek birçok ülkeye yayılacak. Naturel Balance, ürünün satış ve pazarlaması için İzmirli iş kadını Işınsu Kestelli ile Doğal Denge Tekstil Ev Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. unvanıyla ortaklık kurdu.
  Ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle birlikte, düzenli kullanan ailelerin yakıt harcamasını Güney Afrika’da yüzde 30, Afrika ülkesi olan Rwanda’da yüzde 80’e kadar azaltan, sera gazı salınımını düşüren bu çevreci ürünün İzmir’de üretimine başlandı.
  Güveçten çorbaya
  Isı yalıtımlı kumaş bir torba olan Wonderbag - Tutumlu Bohça, güveçten baharatlı yemeklere, pilavdan çorbalara kadar her çeşit yemeği pişirebilme özelliğine sahip.
  Türkiye açılımını değerlendiren Natural Balance’ın kurucusu Sarah Collins, “Devrimsel bir niteliğe sahip olan işimiz, hükümetler ve örgütlerin, toplumlarına olumlu katkıda bulunabilmeleri için Wonderbag - Tutumlu Bohça’nın sunduğu olağanüstü fırsatı fark etmelerini sağlamaktadır. Güney Afrika’dan şirket merkezimizin bulunduğu İngiltere’ye kadar kısa sürede elde ettiğimiz büyük deneyimi Türkiye ve çevre ülkelerle paylaşma fikri çok heyecan verici. Bu açılım, önümüzdeki dönemde hem gelişen, hem de gelişmiş ülkelerde yürüteceğimiz küresel büyüme programının başlangıç noktası. 2015’e kadar 15’e yakın ülkede 100 milyon kullanıcı hedefliyoruz. Nihai hedefimiz, her eve bir Wonderbag - Tutumlu Bohça sokmak” diye konuştu.

  TOPLUMSAL SORUMLULUK
  Projeye toplumsal sorumluluk gözüyle baktığını söyleyen Işınsu Kestelli, Türkiye’nin yılda 50 milyar doları aşkın fosil yakıt ithalatı yaptığını belirterek, “Sermaye birikimimiz de, su ve yakıt kaynaklarımız da kısıtlı. Türkiye ile birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bu gibi ürünleri hayatın her alanına yayma zorunluluğu var. Kyoto Protokolü’ne koyduğumuz imza da bunu gerekli kılıyor. Halkımızın yeşil endüstri ürünlerine daha fazla değer vermesi gereken bir zaman dilimine doğru hızla gidiyoruz. Kurumlarımızın ve bireylerimizin bu duyarlılığı göstereceğine inanıyorum” dedi.

  AVANTAJLARI
  Yemeğinizi kaynatıp bohçaya yerleştirerek pişme işleminin tamamlanmasını bekliyorsunuz.
  Böylece bir yandan enerji tasarrufu ve çevreye katkı sağlarken, diğer yandan kendinize ve ailenize zaman ayırabiliyorsunuz.
  Tutumlu Bohça’nın akıllıca tasarlanan yalıtımlı yapısı, kaynamış yemeğin pişme işlemini ilave enerji kullanımı gerektirmeden tamamlıyor.
  Çevreye duyarlı olanlar için her Wonderbag - Tutumlu Bohça, her yıl yarım ton karbondioksitin atmosfere salınımını önlüyor.
  Ayrıca ocakta pişen yemeğe göre yüzde 80’e varan oranlarda daha az miktarda su tüketiyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı