Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Harekete geçme zamanı

Bugün Güneş, Ay ve Mars arasında ‘Büyük Uyum’ olarak tarif edeceğim bir astrolojik etki meydana geliyor.

Toprak grubunda oluşan bu etkileşim, kararlı ve enerjik bir gün geçirileceğini işaret ediyor. Emniyet, sükunet, istikrar ve yapıcı bir tavrın açığa çıkacağını, emlak ve toprak alım-satım ve yatırım konularına yönelik güçlü istekler ve çalışma arzusu uyanacak. Yeni girişimlerde bulunmak isteyenler bugün harekete geçebilirler.

İnandığınız zaman yaparsınız

Son günlerde en fazla konuşulan konuların başında gelen ‘Başarılı olmak’ anne babalar başta olmak üzere çocukların en büyük arzusu.

Arzuların arttığı yerde kaygılar da çoğalır. Endişeler ise başarısızlık korkusunu büyütür. Korkular paniğe dönüştüğü zaman artık başarılı olmak çok zordur.

Aslında ‘korku’ içinizde büyümediği sürece kişi için faydalı bir duygudur. Çünkü korkuların ardından tedbir ve düşünce uyanır.

Korktuğunuz zaman son derece detaylı düşünebilir, şimdiye kadar öğrendiğiniz tüm bilgileri gözden geçirip analiz ve sentez yaparsınız. Bir işi hemen her açısıyla düşündükten sonra karar verirsiniz. Böylece zihin faaliyetiniz giderek gelişir ve düşünebilme kapasiteniz artar.

Fakat korku duygusunu içinizde büyütürseniz, bu kez düşünce faaliyetiniz dumura uğrar ve panik derecesine vardığınızda düşünemeyecek hale gelirsiniz.

Az miktarda korku, başarı şansınızı arttırırken, korkunun fazlası yok edici bir etki meydana getiriyor. Tıpkı zehirli draglar gibi. Az miktarda aldığınız zaman şifa etkisi meydana getiren ilaçlar fazla miktarda alınınca öldürücü olabiliyor.

Korkuyu da tıpkı şifalı etkisi olan zehirler gibi kullanabilirsiniz.

Korku duygusu içinizde uyandığı zaman bundan kurtulmaya çalışmayın. Tersine bütün dikkatinizi içinize yöneltin ve neden korktuğunuzu anlamaya çalışın. Sonra korku uyandıran her ne ise bunun üzerinde düşünün ve sonra bu düşünceyi tersine çevirin.

Başarısızlıktan korkuyorsanız, başaramadığınız takdirde ne olacağını düşünün.

Şayet başaramazsanız hayat bitiyor mu? Başarmanız gereken her ne ise, sizin için hatta tek, yegane yapabileceğiniz şey midir?

Düşünün ve başaramazsanız neler olabileceğini hayal etmeye çalışın.

Başarısız olduğunuz zaman hayatın sonu gelmiyor ve sizin hayatınız da bu başarmanız gereken her ne ise, buna bağlı değil.

Başarı, başarısızlıkla birlikte bulunur. Başarısızlığı kabul ettiğiniz zaman başarı yolunda ilerlemeye başlarsınız. Çünkü kaygı uyandıran korkulardan da sıyrılmış olursunuz.

Başarısız olabileceğinizi kabul ettiğiniz zaman korkular biter ve kendinizi daha kuvvetli bir biçimde algılarsınız. İşte tam böyle bir anda başarmak istediğiniz her ne ise size çok kolay görünür. Çok iyi bildiğiniz bir iştir ve kaygılar tamamen ortadan kalkar. İnancınız kuvvetlenir. Yapabileceğinize inanmaya başlarsınız. Ve işte bu halden sonra yaparsınız. Başarılı olursunuz. İnandığınız sürece başarırsınız. Hem de fazla zorlanmadan. Kendinizi ve çevrenizi fazla yormadan. Sadece yapmanız gerekenleri yaparak, rahat bir biçimde sonuca ulaşırsınız. Yani başarırsınız.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI