Dünya Haberleri

DÜNYA

  "Harekatın kışın sürmesi kabul edilemez"

  Hürriyet Haber
  10 Kasım 2001 - 16:23Son Güncelleme : 10 Kasım 2001 - 16:23

  BM Mülteciler Yüksek Komiseri Ruud Lubbers, ABD`nin Afganistan`a yönelik harekatını sona erdirecek siyasi bir çözüm bulunması çağrısında bulunarak, kışın harekata devam edilmesinin kabul edilemez olacağını söyledi.

  Hollanda`nın eski başbakanlarından Lubbers, İtalya`nın başkenti Roma`da gazetecilere yaptığı açıklamada, ``Uzun bir kışa ve savaşa hazırlandığınızı söylüyorsanız, bu tamamen çılgıncadır. Bunu sona erdirecek siyasi bir çözüme gerek var. Çözüm hemen yarın değil, ama bir sonraki gün bulunabilir`` dedi.

  Kışın harekata devam etmenin insanlık dışı olacağını kaydeden Lubbers, bu dehşet verici senaryoyu düşünemediğini söyledi.

  Lubbers, ``Terörizme karşı uluslararası koalisyonda yer alan İtalya gibi devletler, Afganistan`da yaşanan sefalette rol alıyor. Bizim gibi terörizme karşı mücadele eden ülkelerin ise zavallı Afganlarla dayanışma içinde olması iyi bir şey`` diye konuştu.

  Afgan halkının kitlesel halde göç ettiğini ve kentlerde çok fazla kimsenin kalmadığını belirten Lubbers, kuraklığa rağmen ülkede yeterince gıda stoku bulunduğunu ve savaşa rağmen büyük miktarlarda yiyeceğin ülkeye gönderildiğini söyledi.

  Lubbers, ``Afganistan`a hala gıda yüklü kamyonların girmesi ve halkın bunlara ulaşmasının bir mucize olduğunu`` da sözlerine ekledi. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı