Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Harding'in Rusya'dan sınır dışı edilmesi kötüye işaret

  Guardian
  08.02.2011 - 11:27 | Son Güncelleme: 08.02.2011 - 12:49

  Durum eski günler kadar kötü olmasa da Luke Harding’in sınır dışı edilmesi gerçekten kötüye işaret.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor    

   

  Üç gün önce Guardian’ın Moskova muhabiri Londra’daki kısa süreli geçici görevinden sonra işinin başına döndü. Harding Londra’dayken Wikileaks belgeleri üzerinde çalışan ekibin içinde yer alıyordu. Uçağı Rusya’ya indikten yarım saat sonra, geçerli bir vizesi olmasına rağmen gözaltı hücresine atılan Harding, bir saat sonra da kendisini Moskova’ya getiren uçağa yeniden bindirildi.

     

  Bir yetkili Harding için “Rusya Federasyonu’nun kapatıldığını” söyledi. Her ne kadar Harding’in sınır dışı edilmesinin gerekçesi açıklanmasa da Rus yetkililerin Sovyetler Birliği’nin yıkılışından bu yana ilk kez böyle bir uygulama yapmasına neden olacak “suçları” tahmin etmek zor değil.

   

  Harding daha önce birçok kez Rusya siyasetine ve toplumuna zarar veren devlet bürokrasisindeki yolsuzluklar, güvenlik güçlerinin organize suç örgütleriyle bağlantıları, hükümetin Kafkaslarda uyguladığı ve tersine etki yapan zalimce politikalar, özgür basının alanının daralması, ülkedeki demokratik kurumların içinin boşaltılması ve yargı sistemindeki suiistimaller gibi konularda haberler yapmıştı. Bütün bunlar sınır dışı edilmesi için yeterli sebepler.

   

  SON NOKTAYI WIKILEAKS HABERİ KOYDU

  Ancak bu suçları taçlandıran şey muhtemelen Harding’in Wikileaks belgeleriyle ortaya çıkan ABD’li diplomatların Rusya’yla ve ülkedeki yapının Vladimir Putin döneminde nasıl değiştiğiyle ilgili görüşlerini ifade eden haberle ilişkilendirilmesiydi.

   

  Bu haber, görevleri gereği Rusya’da işlerin nasıl yürüdüğünü çok yakından bilen kişilerin görüşlerini dile getiriyordu. Bunlar Guardian’ın görüşleri değildi. Ancak gazetenin bu görüşleri yayımlaması doğruydu çünkü işleri Rusya’yı anlamak olan insanların üzerine düşünülmüş yorumlarıydı.

   

  SOVYETLER BİRLİĞİ'NDEN RUSYA FEDERASYONU'NA

  Bir süreliğine Sovyetler Birliği’nin uluslararası basını kontrol etme ve yönetme yolları Rusya Federasyonu için ortadan kalkmış gibi görünüyordu. Gazeteciler dahil yabancılara büyüklük gösterilmesinde anlaşılabilir bir tuhaflık vardı. Uzun bir süre boyunca merakı tehlikeli bir mülk olarak gören toplumdaki açıklık eksikliği de anlaşılabilir bir durumdu. Ancak zamanla bu tavrın kaybolacağını ümit etmekte bir sakınca yoktu.

   

  Bunun yerine eski alışkanlıklar geri döndü. Sesini çıkarmayanlar ödüllendirilirken belli kırmızı çizgileri geçenler ceza ya da tacizle karşılaştı. Durum eskisi kadar kötü mü? Hayır. Ancak yeterince kötü olduğunu söyleyebiliriz. Luke Harding’in sınır dışı edilmesi hem kendisinin Rus halkını bu kadar seven bir muhabir olduğu düşünüldüğünde hayal kırıklığı yaratıyor hem de daha ümit verici günlerde Rus basınıyla bağlarını güçlendiren bir gazeteye can sıkıntısı veriyor.

   

  Gerçekten de kötüye işaret.

   

  Guardian'ın bugün yayımlanan "Press freedom: Retreat from Moscow" başlıklı başyazısından derlenmiştir.

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:  
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı