Gündem Haberleri

  Harç devrimi

  Kamuran ZEREN / ANKARA
  13.07.2001 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Üniversitelerde her öğrenciden aynı miktarda harç alınması uygulaması kalkıyor. Harçları programa ve fakülteye göre üniversiteler belirleyecek.

  Yeni uygulamada, maddi durumu iyi olan öğrenciden alınıp ödeme güçlüğü çeken öğrenciye destek verilecek. Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan tasarı 2002'de yürürlüğe girecek.

  Yanlış beyana ceza

  Krediden yararlanan öğrencinin, yanlış beyanda bulunduğunun tespiti halinde, verilen kredi kesilerek yasal faizi ve aldığı kredi miktarının iki katı tutarında cezasıyla 6 ay içinde geri alınacak.

  HÜKÜMET, devlet üniversitelerinde okuyan yaklaşık 1.5 milyon gençten, maddi durumlarına ve üniversitesine bakılmaksızın, aynı miktarda harç alınmasını öngören uygulamayı değiştiriyor. Temeli ‘maddi durumu iyi olan öğrenciden alıp ödeme güçlüğü çeken öğrenciye destek olmaya’ dayanan yeni uygulamayla yürürlükteki ‘standart harç’ modeli kaldırılacak. Harçları belirleme yetkisi, Bakanlar Kurulu ve Yüksek Öğrenim Kurulu'nun (YÖK) elinden alınıp üniversiteye verilecek. Her öğrencinin ödeyeceği ücret, üniversitesine göre farklı olacak.

  Örneğin, halen 148 milyon lira olan tıp fakültelerinin harcı, üniversiteye göre değişecek. En yüksek harç tıp fakültesinde 2 milyar lira olacak. Yasayla üniversiteye göre farklı olacak bu ücret 2 taksitte alınırken, ödeme güçlüğü çeken öğrenciye kredi verilecek.

  Hürriyet, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılan tasarıyı ele geçirdi. Bu yasama döneminde Meclis'ten çıkarılacak yasa, 1 Ocak 2002'den geçerli olmak üzere yayımından itibaren yürürlüğe girecek. Yeni model, şöyle işleyecek:

  ÜNİVERSİTE SAPTAYACAK

  Bir öğrencinin kaça malolduğunu gösteren ‘cari hizmet maliyetleri’ yine YÖK tarafından hesaplanacak. Ancak, öğrencilerden alınacak harçları, Bakanlar Kurulu yerine üniversite yönetim kurulu belirleyecek.

  EN ÇOK YÜZDE 50

  Öğrencilerin yapacağı ödemelerin miktarları, her yıl YÖK tarafından üniversite sınavı öncesinde duyurulacak. Halen programlara göre, her üniversitede ‘standart’ olan harç miktarları, artık üniversiteye göre de değişecek. Bir öğrenci, üniversitesine, okuduğu bölüme göre kaç liraya maloluyorsa, bunun en fazla yüzde 50'sini harç olarak üniversiteye ödeyecek.

  GÜÇLÜ KREDİ

  Ödeme güçlüğü bulunan öğrenciler içinse güçlü bir ‘kredi-burs sistemi’ devreye girecek. Bu öğrencilere, YURT-KUR'un kredisinin yanı sıra üniversite de burs verebilecek. Kredi miktarlarını, bölgeler ve yükseköğretim programları itibariyle farklı olarak belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

  BAŞVURU

  Öğrenciler katkı kredisi almak üzere, kayıtlı oldukları üniversitelere başvuracaklar. Öğrencilerin ödeme güçlüğü içinde olup olmadıkları, beyanları esas alınarak tespit edilerek YURT-KUR'a bildirilecek.

  FAKİRE SÜPER DESTEK

  İhtiyacı olan öğrenciye, karşılıksız veya karşılıklı burs verebilecek üniversiteler, muhtaç ve başarılı öğrencileri ‘karşılıksız’ burs ve krediyle destekleyecekler.

  ÖDEMEYEN ATILACAK

  Yanlış beyanda bulunan öğrenciye bir daha kredi ve burs verilmeyecek. Bu öğrencilerden, 6 ay içinde borçlarını ödemeyenler üniversiteden atılacak. Öğrenci, kredi borcunu, mezuniyetten 2 yıl sonra ödemeye başlayacak. Ödeme, öğrenim süresinin yarısı kadar zamanda 3'er aylık dönemlerde yapılacak.

  YABANCIYA PAHALI

  Yabancı uyruklu öğrencilerden alınacak öğrenim ücretleri, uluslararası rekabet koşulları gözönünde tutularak üniversite yönetim kurullarınca belirlenecek.

  PARALI 3 KAT ARTACAK

  İsteğe bağlı ve paralı ikinci öğretime kabul edilecek öğrencilerin ödeyecekleri ücretler, yine her üniversitede farklı olarak yönetim kurulu tarafından belirlenecek. Bu ücretler, aynı adı taşıyan normal örgün öğretim programları için belirlenen katkı paylarının üç katından az olamayacak.

  LİSANSÜSTÜNE SEÇENEK

  Lisansüstü eğitimde, programlara göre alınacak katkı payı ve ücretlerini, yine üniversite yönetim kurulları tespit edecek. Ancak, hangi alanlardan para alınacağına her üç yılda bir YÖK karar verecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı