Gündem Haberleri

  Harç değil haraç

  Hürriyet Haber
  31.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ve yargıç, tarihi bir karar verdi

  Antalya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi: Otoparklarda alınan paranın yasal dayanağı yoktur, iade edin. Belediye, işletmeyi vakıflara veremez

  KABUL EDİLEMEZ

  Hakim Sosyal Özenli başkanlığındaki Antalya 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, otoparklardan alınan paranın, ‘‘Harç’’ değil, ‘‘Haraç’’ olduğu kararında, ‘‘Bu, Antalya gibi turizm merkezinde kabul edilebilir bir olay değildir’’ görüşüne yer verdi, alınan paralarının iade edilmesini istedi.

  VAKIF YETKİSİZ

  Otoparktan alınan ücret, yasada belirtilen orandan çok fazladır. Belediye ile Antalyaspor Vakfı arasında yapılan ‘‘Otopark Yönetim Sözleşmesi’’ geçersizdir. O halde geçersiz bir sözleşmeye veya karara dayanılarak alınan paranın da iadesi gerekecektir.

  ASLA ONANAMAZ

  Yasal olmayan davranışla, bir kişinin yasal güçler arkasında imiş gibi kendisini gösterip, harç yerine haraç alması, Antalya gibi turizm merkezinde kabul edilebilir olay değildir. Bu yasadışı davranışı, araç tekerini kilitlemek yoluyla güç kullanmaya yöneltmek asla ve asla onanamaz.

  MANEVİ TAZMİNAT

  Bu olgu, bir vatandaş olan araç sahibini toplum önünde küçük düşürücü bir davranıştır. Paranın satın alma gücü, olayın oluşumu ve niteliği ile tarafların kişilikleri ve ekonomik koşullar gözönüne alındığında, davacının her türlü manevi tazminat istemekte haklı olduğu kanısı gelişmiştir.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı