Ege Haberleri

EGE

  ‘Harç değil, haraç’

  Uğur YILMAZ / HÜRRİYET
  27 Ocak 2015 - 01:13Son Güncelleme : 26 Ocak 2015 - 10:19

  TORBA Yasa’yla birlikte kabul edilen katlamalı harç sistemi 2014’ün sonunda İzmir’deki devlet üniversitelerinde de uygulanmaya başlandı.

  ‘Harç değil, haraç’

  Bu kapsamda öğrenciler herhangi bir derse üçüncü kez kayıt yaptırdığında ek ders ücreti ödeyecek, ödemeyenler ise fakültelerine kayıt yaptıramayacak. Avrupa Kredi Toplama ve Transfer Sistemi (AKTS) başına 35 TL alınacak olan öğrencilerin dersi geçememesi halinde bu rakam 4 katına kadar çıkabilecek.

  ‘Harç değil, haraç’

  Türkiye’deki tüm devlet üniversitelerinde kademeli olarak yürürlüğe girmeye başlayan sisteme Dokuz Eylül ve Ege de 2014’ün sonunda katıldı. Yeni sistemin nasıl hesaplandığına dair herhangi bir açıklama bulunmadığını söyleyen öğrenciler, 3 bin TL’ye kadar ulaşan borçlar karşısında şok yaşadı. Bazı öğrencilere - bin 800 TL gibi rakamlar çıkması soru işaretleri yarattı. Sosyal medya üzerinden imza kampanyası başlatan öğrencilere pek çok kesimden destek gelirken, İzmir, Denizli, Kayseri ve Sakarya gibi uygulamanın başladığı şehirlerde protesto eylemleri düzenlendi.

  ‘Paran yoksa okuma’

  ‘Harç değil, haraç’

  CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, “Sosyal devlet anlayışından uzaklaşan bir uygulama olduğu görülüyor. ‘Yeni Türkiye’ adı altında artık her şeyin ticarete dayalı olduğunun göstergesi. ‘Paran varsa okuyacaksın, yoksa okumayacaksın’ deniliyor. Bu çocuklar özelde değil, devlet okulunda okuyor. CHP olarak hep öğrencinin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Karşı çıkacağız. Parti olarak elimizden gelen ne varsa yapacağız” dedi.

  ‘Asla kabul edilemez ’

  ‘Harç değil, haraç’

  Eğitim-Sen İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Doç. Dr. Ümit Akıncı, uygulamanın kabul edilemez olduğunu kaydetti, şunları paylaştı: “Öğrencileri devlet üniversitesinde tam anlamıyla birer müşteri haline getiren bu uygulama kabul edilemez. Yüksek öğretim kamusal kaynaklarla yürütülmeli, üniversitelere bütçeden ayrılan pay artırılmalı. Bugün üniversitelerdeki altyapı başta olmak üzere birçok eksikliğin giderilmesinin yolu, katlamalı harç uygulaması değil, kamusal kaynaklardan daha fazla pay ayrılmasıdır” dedi.

  ‘Harç değil, haraç’

  ÖĞRENCİLER İSYANDA

  ‘Harç değil, haraç’

  DEÜ Ekonometri Bölümü’nden Fahri Pancar: “Borçlar hukuku usulüne göre bize tebliğ edilmiş herhangi bir borç yok. Bilgi sistemi üzerinden yüklenmiş bir borç bu. Tüm yasal haklarımızı kullanacağız.”

  ‘Harç değil, haraç’

  DEÜ Kamu Yönetimi’nden Sinan Kutlu: “2011’de afla geldim. Arkadaşlarım haber verdi. Borcu görünce adeta şok oldum. İkinci öğretim harçları zaten çok yüksek. Ailem Mardin’de. Babam bin lira maaş alıyor, kardeşim İstanbul’da okuyor. Babam, ‘Okulunu bırakma borç alacağım’ diyor ancak bu büyük haksızlık.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı