Gündem Haberleri

  Harbiyeliler böyle eğitim görüyor

  A.A
  27.07.2012 - 14:38 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gururu subayların yetiştiği, “Kara Harp Okulu'nun kutsal yuvası” Menteş Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde "Harbiyeliler", gerçek savaşa benzer ortamın oluşturulduğu atışlı tatbikat bölgesinde, kadın Harbiyeliler de erkekler gibi zor koşullarda eğitim alıyor.

  Harbiyeliler, yıl içinde gördükleri askeri dersler ile askeri eğitim konularını, İzmir'in Urla ilçesindeki bölgede haziran-eylül ayları arasındaki iki eğitim döneminde pekiştiriyor ve öğrendiklerini uyguluyor.

  Güne kahvaltıdan önce sabah sporu ve yüzme eğitimi ile başlayan öğrenciler, kahvaltı sonrası muharebe sahasının gerekli kıldığı savunma, taarruz ve iç güvenlik eğitimlerini alıyor. Öğleden sonraki zamanlarını beden eğitimi ve spor ile yüzme eğitimine ayıran Harbiyeliler, akşam yemeğinden yat saatine kadar olan süreyi ise bölgedeki sosyal tesislerde değerlendiriyor.

  GERÇEK SAVAŞ ORTAMINDA EĞİTİM - FOTO GALERİ

  Harbiyeliler, karşılaşabilecekleri zorlu görevlere hazırlıklı olabilmeleri için Menteş'de sıkı bir eğitimden geçiriliyor.

  Dağcılık eğitimleri kapsamında düz yüksekliklerden ve helikopterden iniş eğitimi alan Kara Harp Okulu öğrencileri, kayalık bölgelere çıkmayı da öğreniyor.
  Sızma parkurunda silah ve teçhizatlarını kuşanan öğrenciler, insan direncini zorlayacak ağır şartların bulunduğu eğitim alanında mevzi alma, sürünerek ilerleme, nişan alma, kamuflaj yapma gibi farklı eğitimleri uygulama şansı buluyor. Gerçek savaş ortamına benzer bir ortamın yaratıldığı sızma parkuru, Harbiyelilerin zor muharebe şartlarında birlik olarak hareket etmelerini sağlamayı ve özgüvenlerini yükseltmeyi hedefliyor.

  KADINLAR DA ERKEKLER GİBİ ZOR KOŞULLARDA MÜCADELE EDİYOR

  Menteş'te ayrıca helikopter ile bölgelere intikal eden Harbiyelilere arazi araması, pusu, keşif ve baskın eğitimleri de veriliyor. Bu zorlu eğitimde kadın Harbiyeliler de erkekler gibi zor koşullarla mücadele ediyor.

  Kara Harp Okulu 2. Sınıf Öğrencisi Sevinç Baltacı, eğitimlerini askerliğin temeli olan disiplin ruhuyla icra ettiklerini belirterek, “Bu eğitimle, atış ve beden eğitimi faaliyetleri ile en zor koşullarda dahi soğukkanlılığımızı muhafaza edecek azim ve dayanıklılığa sahip, liderlik özellikleri gelişmiş, inisiyatif sahibi, askeri sevk ve idare yeteneği kazanmış, yüksek fiziki yeterliliğe sahip bir subay olacağıma inanıyorum” dedi.

  YABANCI ÖĞRENCİLER DE VAR

  Menteş Atışlı Tatbikat Bölgesi'ndeki eğitimlere başka ülkelerden de talep geliyor. Türkmenistan, Kırgızistan, Kosova, Ürdün gibi çeşitli ülkelerden çok sayıda öğrenci, Harbiyelilerin yanında eğitim alıyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı