Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haram uşaklar haram

  Ömür AVCI / DHA
  11.08.2014 - 01:42 | Son Güncelleme: 11.08.2014 - 09:16

  Horonlarla başlayan Sis Dağı şenliklerine katılan Samsun Müftüsü Dr. Hayrettin Öztürk, açılış konuşmasında, “Kadınlı-erkekli horon haramdır” deyip ekledi: Kadın kadına horon olur ama onu da erkek seyredemez!

  DOĞU Karadeniz Bölgesi'nin en büyük etkinliklerinden Sis Dağı Yayla Şenliği için dün sabah binlerce kişi, Sis Dağı'ndaki şenlik alanında toplandı. Öğle saatlerine doğru horon oynayarak şenlik alanına inenler, büyük bir horon halkası kurdu. Davul- zurna ve kemençe eşliğinde yöresel kıyafetli kadınlar ve erkekler horon tepti, şenliğin tadını çıkardı.

  HESABINI ALLAH SORAR

  Şenliğe katılan ve kendisi de Şalpazarlı olan Samsun İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, protokolün katıldığı açılış töreni öncesinde sahneye çıkıp konuşma yaptı. Kadın ve erkeklerin bir arada horon oynamasını günah olduğunu belirten Öztürk, şunları söyledi: "Bunu söylemek benim görevim. Sizi uyarmazsam bana da hesabını Allah sorar. Yanınızdaki kardeşiniz bile olsa kadınlı- erkekli el ele tutuşup horon oynayamazsınız. Kadınların kendi aralarında horon oynamalarının İslam'a göre hiçbir sakıncası yoktur. Kendi aralarında oynarlar, kendileri izlerler. Samsun Müftüsü olarak ben bile izleyemem kadınların o horonunu. Siz hiç izleyemezsiniz. Demek ki kadın oynayacak kadınlar izleyecek. Erkek oynayacak, kadın- erkek izleyecek. Kadın-erkek karışık şekilde oyun oynamak İslam'a göre haramdır ve hesabı vardır. Türküler de müstehcen olmayacak."

  Haram uşaklar haram

  ‘EFENDİ EFENDİ CEREYAN ALAMİYRİM’

  Müftü Öztürk, konuşmasının bir bölümünde de, kadın- erkek ilişkileri üzerine bir anısını anlattı. Konuşmalarında erkeklere, eve gidince eşlerinin ellerini tutmalarını ve gözlerine bakmalarını öğütlediğini belirten Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “70 yaşındaki bir hacı amca eve gidiyor, ‘Hanım, uzat elini de göz göze gelelim. Müftü bir şey biliyor herhalde’ diyor.”

  KABLO KOPMASIN

  “Sonra geldi bana anlattı. Hocam elini uzattı hanım ama gözüme bakmıyor. Dedi ki, ‘Efendi efendi, kablolar koptu cereyan alamiyirim.’ Ben de dedim ki, ‘Hanım doğru söylüyorsun. Şimdi jeneratör de işe yaramiyir.’ Onun için kardeşlerim, şu anda elektrik alıyorsunuz güzel. Elektrik alamayan da var. Cereyanınızı alırken, elektriği almasını bilin, bir gün kablolar kopacak.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı