« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Haram lokma yemedim bundan sonra da yemem

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) dün yapılan aylık meclis toplantısında bazı meclis üyeleri, İTO yönetim kurulu üyelerini yolsuzluk yapmakla suçladı. İTO’nun Giyimkent Şubesi’nin tefrişiyle ilgili 1 trilyonluk ihale tartışma konusu oldu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Meclis üyesi Nurettin Taşpınar, bir meclis üyesinin ortak olduğu bir mobilya şirketinin 1 trilyonluk ihaleyi aldığını belirterek, bunun ahlaki olmadığını söyledi. Taşpınar ayrıca, İTO’nun birçok kişiye araştırma yaptırdığını ve bu araştırmalar için yüklü paralar ödendiğini ileri sürdü. Daha sonra söz alan meclis üyesi Ahmet Doğan Alperen, ihale konusunda itham edilenin kendisi olduğunu, söz konusu firmada sadece binde beş payı olduğunu ve firma sahibi arkadaşının ricası üzerine formalite ortaklığı kabul ettiğini, ihaleyle ortaklığının hiçbir ilişkisi olmadığını ileri sürdü. HESABINI VERİRİM: İTO Yönetim kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş ise toplantının sonunda söz alarak, "Bugüne kadar benim boğazımdan haram lokma geçmedi. Bundan sonra da geçmeyecek. Bu yolsuzluk iddialarını yönetim kuruluna iletseydiniz herşeyi yapardık. Meclis günmedinde itham edilmek beni son derece üzdü. İddialarla ilgili araştırmayı yapıp önümüzdeki meclis toplantısında huzurunuzda ayrıntılı olarak açıklayacağım" dedi.

DİSİPLİNE SEVK ETTİK: İTO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, İTO yönetim kurulu üyeleri Ali Kopuz ile Bülent Barlak arasında çıkan kavga konusunda da "İTO çatısı altında hiç arzu edilmeyen bir olay oldu. Bu olayın tarafı arkadaşlarımızdan bir tanesi yönetim kurulundan özür diledi. Diğer arkadaşımız ise bu olaya çok soğukkanlı yaklaştı. Olayı disiplin kuruluna gereğinin yapılması için gönderdik" dedi. Bülent Barlak ise kendisinin herşeye muhalefet eden biri gibi gösterildiğini, aslında alınmış kararların sayısına bakıldığındaçok azına itirazı olduğunu söyledi. Barlak, "Birilerinin benim istifamı önermesi de çok yanlış. Gerekli görürsem ben kendim istifa ederim" dedi.

EL SIKIŞMADILAR: İTO Meclis Üyesi Gülümser Yıldırım ise bir grup meclis üyeleri olarak toplantı yaptıklarını ve "İTO’nun itibarını zedeleyen bu kavganın tarafları meclisin önünde el sıkışsınlar, barışsınlar" dedi. Ancak Ali Kopuz ve Bülent Barlak bu isteğe uymadı. Meclis toplantısında bazı üyelerin imzasını taşıyan ve kavgayı kınayan bir açıklama da okundu. Bazı üyeler de Başkan için Makam aracı alımı nedeniyle böyle bir kavganın çıkmasını eleştirdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz