KASTAMONU HABERLERİ

Hanönü’de Bakır Madeni Fabrikası İnşaatı Devam Ediyor

IHA
31.10.2015 - 15:34Son Güncelleme :

HANÖNÜ KAYMAKAMI ADEM KARADAŞ MADEN SAHASINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

IHA

Hanönü ilçesinde 500 kişiye istihdam sağlayacak Bakır Madeni Fabrikası inşaatı son hızla devam ediyor. Fabrikanın 2017 yılında üretime geçeceği bildirildi.
Hanönü Kaymakamı Adem Karadaş, Belediye Başkanı Serkan Uçar, Garnizon Komutanı Jandarma Başçavuş Nuh Uğur, Emniyet Amiri Ayhan Özen şirket yetkilileri ile birlikte Asya Bakır Maden İşletmesi’nde incelemelerde bulundu. Kaymakam Karadaş, inşaatı devam eden fabrika alanı ve maden çıkarılacak bölgede incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
İnşaatı devam eden fabrika hakkında bilgi veren, Asya Maden Halkla İlişkiler Müdürü Hakan Karan, "Sadece Kastamonu için değil Türkiye ekonomisi için de çok önemli olan bu yatırım için yapılan rezerv arama çalışmalarında 47 bin metre sondaj yapılmış ve şu an için, uluslararası kurumlar tarafından akredite edilmiş olan 24,5 milyon ton görünür, 12 milyon ton muhtemel bakır rezervi tespit edilmiştir. Rezervin işlenebilmesi için de 30 kilometre yol yapılmıştır. Yapılacak yeni sondaj çalışmalarıyla rezervde yeni artışlar da beklenmektedir. Hanönü ilçesinde Asya Maden A.Ş nin işleteceği Bakır Madeni Projesi revize ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2014 tarihinde onaylanmasıyla birlikte proje ile ilgili çalışmalar kaldığı yerden devam ediyor" dedi.
Projenin inşaat döneminde Bin 80 kişi, işletme döneminde ise taşeronlarla birlikte yaklaşık 500 kişinin istihdam edeceğini ifade eden Karan, yerel istihdamın yanı sıra, proje faaliyetleri için gerekli her türlü mal ve hizmet alımında öncelik yerel pazara verilerek bölge ekonomisine de önemli katkı sağlayacağını söyledi.
Kaymakam Karadaş ise ilçenin bir çok bölgesinde sondaj çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, Hanönü’nün artık maden ilçesi olduğunu, bakır madenlerinin ilçeye hareketlilik getirdiğini kaydetti. İnşaatı devam eden fabrika ve maden sahasında incelemelerde bulunduklarını ifade eden kaymakam Karadaş, bakır rezervinin büyük olması Hanönü ve Kastamonu kadar, ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kastamonu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kastamonu ilinden Hanönü’de Bakır Madeni Fabrikası İnşaatı Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ekim 2015 tarihinde saat 15 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hanönü’de Bakır Madeni Fabrikası İnşaatı Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı