Hanna: Açığı olanlar ‘fenomen’e dönüşen Türkiye’yi örnek alsın

Hürriyet Haber
01 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 30 Haziran 2012 - 21:02

Lübnan merkezli Audi Group CEO’su Samir Hanna, “Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye çok güzel bir örnek verdi. Özellikle açığı olan ülkeler Türkiye’yi örnek almalı. Türkiye son 10 yılda yakaladığı büyüme hızıyla ‘fenemon’ oldu” dedi.

TÜRK-Arap Ekonomi Forumu’nda konuşan Audi Group CEO’su Samir Hanna, Türkiye’nin özellikle açığı olan ülkeler tarafından örnek alınması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz 10 yılda Türkiye’nin önemli işler gerçekleştirdiğini anlatan Hanna, “Fazlası ve açığı olan ülkeleri birbirinden ayırmak gerekiyor. Türkiye artan gayri safi yıllık hasılasının (GSMH) yanı sıra, bankacılık sistemiyle de örnek teşkil ediyor. 75 milyonluk nüfusun 60 milyonunda kişisel banka hesabı bulunuyor. Dolayısıyla Türkiye, 2002 yılından, 2012 yılına kadar yakaladığı büyüme hızıyla ‘fenomen’ oldu” diye konuştu.

Elektrik fazlası var

Bir süre önce Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) lisan alarak Bank Audi adı altında bankacılık yapmaya da başlayan Audi Group CEO’su Hanna, Ortadoğu’da Türkiye ile ortak altyapı projelerinin yürütülebileceğini, bunların Lübnan bankaları tarafından desteklenebileceğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Suriye, Ürdün, Lübnan’a baktığımızda elektrik üretimi 13 bin megavat düzeyinde. Türkiye’nin elektrik üretimi ise 45 bin megavat. Bu üç ülkenin 11 bin megavata ihtiyacı var. Türkiye’nin de 3 bin megavat üretim fazlası var. Türk şirketleriyle, ister özel sektörde ister kamuya bağlı olsun, birlikte elektrik projeleri gerçekleştirebiliriz.”

3 milyar dolarlık paket

Katar Maliye Bakanı Yousef Hussein Kamal ise, 3 milyar dolarlık bir yatırım paketi üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Önümüzdeki 10 yıl içerisinde ilişkiler daha güçlü, daha kuvvetli olacak. Arkadaşlarımız bazı projeleri inceliyorlar. Bu bir vesiledir. İstanbul’a ne kadar sık gelirsek o kadar yararlı oluruz. Türkiye’de yatırımı olan 30 bin şirketin içinde kaç tanesi Arap şirketi? Bu şirketlerin içerisinde Arap şirketi sayısı çok az. Birçok ülkeye kıyasla Türkiye yatırım için çok kârlı. İstanbul bir ekonomi ve finans merkezi oluyor”
Türk Arap Forumu’nda konuşan Irak Maliye Bakanı Rafi İsavi ise, “Halihazırda bizdeki gelişmeler Körfez ülkelerindeki gibi değil. Körfez ülkeleri mali açıdan daha iyi durumda. Irak’ta geçiş dönemi yaşanıyor” dedi.

MENA bölgesini yeniden keşfediyoruz

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin Ortadoğu ve Doğu Afrika Bölgesi’ne (MENA) gerçekleştirdiği toplam ihracatın 32 milyar dolar olduğunu belirterek şunları söyledi: “MENA bölgesi önceki yıllarda Türkiye’nin ihracatının sadece yüzde 12’sini aldı. Bugün ise bu rakam yüzde 27’ye yükseldi. MENA bölgesini yeniden keşfediyoruz, kurtarıcı olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin MENA bölgesinden ise 23 milyar dolarlık ithalatı var. MENA bölgesi son 10 yılda 546 milyar dolarlık yabancı doğrudan yatırımı kendine çekti.”

‘Borsa İstanbul’ ismi hoşuma gidiyor

 İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı İbrahim Turhan, “Hemen yakın bir gelecekte dikey ve yatay entegrasyonumuzu güçlendireceğiz” dedi.  İMKB Başkanı İbrahim Turhan, İstanbul Borsası’na İstanbul Menkul Kıymetler Borsası denildiğini, ama kendisinin “Borsa İstanbul” kelimesini sevdiğini söyledi.

Mütekabiliyet Türkiye’nin menfaatine

MÜTEKABİLİYET konusunun Türkiye’nin menfaatine olduğunu belirten Mehmet Şimşek, “Burada önemli olan  Türkiye’ye yatırımları çekmek. Çok uzun bir süre Ortadoğu’da yaratılan kaynak fazlası batıda değerlendirildi. Bugün Türkiye gibi çok önemli cazibe merkezleri var. Bu trendin değişeceğine inanıyorum” diye konuştu. Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün dünyanın bütün zenginleri New York, Paris ve Londra’dan yer alabiliyorlar. Güçlü ülkelerin kendine güveni yüksek. Biz de Türkiye olarak kendimize güveniyoruz.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı