Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hanımefendinin kaprisi

Oktay EKŞİ

Siyasette oyunun pek çok cinsinin olduğunu bilirdik ama, doğrusunu söylemek gerekirse bir partiye mensup milletvekillerinin, kendi lideriyle ilgili mal varlığı tartışmaya açılıyor diye, Meclis çalışmalarını boykot ettiğine tanık olmamıştık.

Tansu Çiller sayesinde onu da gördük.

Tabii DYP Genel Başkanı, DYP Meclis Grup Yönetim Kurulu'nun ‘‘Mevcut iktidara son verecek, Türkiye'yi erken seçime götürecek girişimlerin dışında, Meclis çalışmalarından çekilmek’’ yolunda aldığı kararın kendi şaibeli mal varlığıyla bağlantılı olduğunu söylemiyor.

Onun yerine gerçekten pek ucuz bir demokrasi mücahitliği gösterisi yaparak, ‘‘Bu can bu tende oldukça hiç kimse bu ülkede muvazaalı bir demokrasinin inşasına muvaffak olamayacaktır’’ diyor.

Bu sözleri okuyan ama Türkiye'deki siyasi hayatın gelmişini geçmişini bilmeyen biri de zanneder ki, demokrasi ve hukuk devleti açılarından bakınca, mevcut durum Çiller'in başbakan yahut başbakan yardımcısı sıfatıyla sorumluluk taşıdığı dönemlerden daha kötüdür. O da bu yüzden yollara düşmüş, milletin hakkını, hukukunu korumak için canını dişine takmak zorunda kalmıştır.

Evet, demokrasi ve hukuk devleti kavramları açısından Türkiye'deki durumun tatmin edici olmadığı doğrudur ama, Tansu Çiller'in sorumluluk taşıdığı döneme oranla daha kötüleşmiş hiçbir şey olmadığı da bir gerçektir.

Kaldı ki ortada bulunan yegane yeni unsur, Çiller'in mal varlığı ile ilgili Meclis soruşturması açılmasını isteyen önergenin ANAP'lılar tarafından Meclis'e sunulmuş olmasından ibarettir.

O zaman DYP'lilerin aynayı yüzlerine tutup da, ‘‘Yahu biz burada Tansu Hanım'ın mal varlığıyla ilgili suçlamaları örtmek için mi varız, yoksa Milletin bize verdiği yasama üyeliği görevlerini bihakkın yerine getirmek için mi?’’ diye sormaları gerekmez mi?

Gerçekten özellikle, DYP'den önce de siyasi hayatta uzun yıllar kalmış olan deneyimli politikacıların bu maskaralığa tepki göstermemeleri ve partilerini bir hanımefendinin şahsi sorunlarının (hatta kaprisinin) aleti haline gelmekten alıkoymamaları şaşırtıcıdır.

Kaldı ki Grup Yönetim Kurulu'nun aldığı karar, partinin Genel İdare Kurulu'nda da onaylansa bile, bunu ciddiye almak için ancak Tansu Çiller kadar siyaset cahili olmak gerekir.

Öyle ya... DYP milletvekilleri hangi konuda Meclis çalışmalarına katılacaklar, hangilerinde katılmayacaklar? Bunu kim tayin edecek?

DYP'nin grup yöneticileri mi yoksa liderleri hanımefendi mi?

Dediklerini bir ay olsun uygulasınlar da o zaman konuşalım.

O kadar uzatmaya lüzum yok... Milletvekilliğinden istifa etsinler, istediklerinden alasını yapmış olurlar. Tabii gözleri alıyorsa...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI