"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Hani ’Tekel’in zararı yoktu’ 1.9 milyon YTL’lik zararı kim soracak

TEKEL’in 2. el makinelerinin yasa ve yönetmeliklere aykırı şekilde nasıl getirildiğini, buna karşılık Meclis’ten bir ’hile’ yasası çıkartılmaya çalışıldığını ve nihayetinde bütün formüllerin tutturulamaması sonucu bu makinelerin İspanya’ya iade edildiğini uzun uzun anlatmıştık.

Bu arada da ’ihaleye fesat karıştırma’ suçlamasıyla yargılanan Tekel’in eski Genel Müdürü Sezai Ensari ve arkadaşları, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha 2. duruşmada beraat etmişlerdi.

Beraat kararına esas alınan iki unsur; Tekel Yönetim Kurulu’nun ’zararlarının olmadığı’ ve İTÜ’nün ’montaj elemanlarının’ yeni olduğunu ileri süren ’garip’ raporuna dayanılmasıydı.

(İTÜ’nün raporu konusunda eleştirilerimize bir yanıt gelmemesine dikkatinizi çekeriz.)

Tekel Yönetim Kurulu’nun "Zararımız yoktur" kararına karşılık söylenecek çok şey var.

Örneğin, daha önce de belirttiğimiz gibi ’iade edilen makinelerde kullanılmak’ üzere 1.9 milyon YTL’ye (1.9 trilyon TL) alınan ancak makinelerin iade edilmesi ve 1.1.2006’dan itibaren sigara paketlerinde yer alması gereken ’sağlık’ uyarılarının olmaması nedeniyle kullanılamaz hale gelen bu malzemeler zarar değil midir?

YENİDEN SÜRGÜN EDİLDİ

Tokat’
a getirilip de iade edilmek zorunda kalınan makinelerde kullanılmak üzere alınan malzemeler, Sezai Ensari’nin piyasaya sert paket olarak arz etmek istediği Fors ve Kariyer sigaralarının üretilememesi nedeniyle bu malzemelerin ’terkin’i (kayıttan düşürülmesi) gerekmiyor mu?

Nitekim bunu Tokat Sigara Fabrikası Müdürü Mustafa Demir resmi yazı ile genel müdürlüğe bildirince, yazıdaki ifadelerin değiştirilmesi konusunda baskı görüyor. Yazıyı değiştirmemesi sonucu, yeniden görevden alınarak Bitlis’e geçici görevle gönderiliyor.

Bu durumda, kullanılmayan malzemeye ödenmiş olan 1.9 milyon YTL hakkında ilgili ve yetkili kişiler hiç soruşturma yapmayacak mı?

Başbakan kimi destekledi

DÜNKÜ yazınızda "Başbakan Erdoğan ve Bakan Şahin, ilk yenilgilerini almışlardır" diyorsunuz. Sizce Nuri Albayrak’ın Başbakan’a rağmen birine oy vermesi mümkün müdür? Hadi Melih Gökçek’i anladık, belki başka hesapları olabilir ama Nuri Albayrak, Başbakan’ın hem yakın dostu hem de en büyük destekçisidir. Biraz kafa yorsanız aklınıza daha mantıklı ihtimaller gelebilir. Mesela Başbakan’ın kendisine yakın iki ismin Ulusoy’a oy vermesini sağlayarak kamuoyuna tarafsızlık mesajı vermek istemesi ihtimali hiç aklınıza gelmiyor mu? Başbakan iki tarafı da desteklemiştir. Bir tarafta Hasan Doğan, bir tarafta Nuri Albayrak’la desteklemiştir. Hatta Albayrak, Başbakan’a Hasan Doğan’dan çok daha yakındır, bunu bile çok az bir araştırmayla öğrenebilirdiniz.

Arda ERMUT

GENEL KURUL TOPLANIRSA

ASLINDA Devlet Bakanı M. Ali Şahin önyargılı filan değil, sadece Erdoğan’ın emirlerini yerine getirmeye çalışıyor. Bakanın genel kurulu toplama yetkisi var ama o kadar... Genel kurul her türlü kararı almaya yetkilidir. Ola ki eğer genel kurul "Başkan seçilmiştir, başkaca bir seçime gerek yoktur" gibi bir kararını çoğunlukla alırsa o zaman Bakan ne yapar acaba?

E.S.-ANKARA

Peyzaj mimarlığı

MECLİSİMİZİN
gündeminde bulunan "Orman Mühendisliği, Orman Endüstri Mühendisliği ve Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Mesleği Yasa Tasarısı" bir meslek disiplinine inanılmaz haklar sağlarken, başta Peyzaj Mimarlığı olmak üzere bazı meslek disiplinlerinin almakta olduğu eğitim gereği kazandığı ve kullandığı hakları ortadan kaldırmaktadır. İleride ortaya çıkacak haksız, yanlış ve telafisi olanaksız uygulamalara meydan vermemek için tasarının Meclis’ten geçmemesi ve bu yanlıştan dönülmesini diliyoruz.

Serdar SELİM

’Taşeron’ öğretmene tepki

MİLLİ Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Genel İdare Hizmetler sınıfından, yani memur ve yardımcı hizmetler sınıfından emekli olanların kadrosuna öğretmen alacağız, bu işleri de dışardan satın alacağız" diyor. Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Gazalcı, buna tepki göstererek bununla eğitimin niteliğinin düşeceğini, öğretmenlik mesleğinin saygınlığının biraz daha gölgeleneceğini söylüyor. Dışardan alınan hizmetin bedelinin veliye yükleneceğini savunan Gazalcı diyor ki:

"Hastanelerde satın alınan hizmetlerin nasıl aksadığı, ticari kaygılarla hareket edildiğinde ciddi sorunlarla karşılaşıldığı örneklerini unutmamak gerekir. AKP eğitimi dinselleştirme, özelleştirme, öğretmenin saygınlığını azaltma politikalarına devam ediyor. Bu sihirli formülün de boş ve sakıncalı olduğu kısa zamanda anlaşılacaktır." İşin doğrusu, gereksinim kadar kadrolu öğretmen atamak değil midir?

Biliyor musunuz

FUTBOL Federasyonu Başkanlığı’na yeniden seçilen Haluk Ulusoy ile kendisini destekleyen Nuri Albayrak’ın Of’lu (Trabzon) olduklarını...

ARALARINDA Rauf Denktaş, Nevzat Yalçıntaş, Ensar Öğüt, Nüzhet Kandemir, Doğu Perinçek ile rektörler, öğretim üyeleri, emekli komutanlar ve çeşitli STK temsilcilerinin bulunduğu 50 kişilik grubun düzenlediği ’Ermeni Belgeleriyle Ermeni Soykırım Yalanı-Büyük Proje 2006’ kampanyası kapsamında 15 Mart’ta Berlin’de ’Talat Paşa Harekátı’ adı altında yürüyüş ve miting düzenleneceğini...
X