Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hangisi doğru

BAŞLIĞA bakıp, bir yarışma programından söz edeceğimi düşünmeyin.<br><br>Yarışma programı değil ama bir başka program; ekonomi programından söz edeceğim.

Başbakan bir açıklama yapıp; "Şunu şöyle yapacağız" diyor.

Ardından, bir Bakan "Hayır, onu öyle yapmayacağız" diye, aksine açıklama yapıyor. Sonra, bir bakan "Hükümet programda da yer alan şu konudaki düzenlemeyi, 2008 yılı başı itibariyle gerçekleştireceğiz" diye açıklama yapıyor.

Ardından, hükümetin bir başka bakanı "Hayır efendim, 2008 yılı başında, öyle bir düzenleme yapılması mümkün değil" diyor.

Çelişkili açıklamalar, bir süredir böyle devam edip gidiyor.

Vatandaş da "Acaba kimin dediği doğru?" diye, gelişmeleri biraz merak biraz da şaşkınlıkla izliyor.

Yabancı yatırımcılar da, hayretler içinde, ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

İşte, birkaç çarpıcı örnek:

İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ YÜKLER

Kayıtdışı istihdamın ve işsizliğin en önemli nedeni, istihdam üzerindeki yükler. Hükümet programında da "İstihdam üzerindeki yüklerin indirileceği" net olarak belirtildi.

- Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan da "İstihdam üzerindeki yüklerin azaltılması için, öncelikle Ocak 2008’den itibaren, SSK prim yükünü 5 puan indireceğiz" diyor. (4 Eylül 2007)

- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ise, bu açıklamadan bir ay sonra "SSK primlerindeki 5 puanlık indirim için, gerekli imkanlarımız yok. Bu aşamada, indirim yapmayacağız" diyor. (27 Ekim 2007)

- Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren de "5 puanlık indirim taahhüdü, Hükümet programında yer alıyor. Koşullar oluştuğunda, indirim yapılacaktır" diyor.

EK ÖNLEM ALINACAK MI?

- IMF ile gözden geçirmenin bitmesi için, ek önlemler alınması gerekir. (Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, 26 Ekim 2007).

- Bütçe yasası hazırlanırken, gerekli önlemler göz önüne alınmıştır. Ayrıca ek önlemler almayacağız. (Devlet Bakanı Nazım Ekren, 27 Ekim 2007).

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ

- Başbakan Erdoğan; "Özel İletişim Vergisi oranının yüksek olduğunu ve 2008’de 5 puan indirileceğini" açıkladı. (6 Kasım 2006)

- Maliye Bakanı Unakıtan ise "Özel İletişim Vergisi’nde indirimin söz konusu değil" diye açıklama yaptı. (25 Eylül 2007).

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ise, olaya çok zarif bir şekilde yaklaşarak "Özel İletişim Vergisi oranının indirileceğini, Sayın Başbakan söylemiştir. Başbakanın böyle bir talimatı olduktan sonra, bakanlara söz düşmez" diyerek, Hükümetteki hiyerarşik yapıyı hatırlatıyor ve Başbakan’ın açıklamasının esas olduğunu belirtiyor.

Gerçekten, özellikle cep telefonundan alınan vergiler bakımından "Dünya Rekoru" kıran ülkemizde, vergilerin indirilmesi gerekiyor.

Aksi halde, internet üzerinden haberleşmenin yaygınlaşmasının da etkisiyle, mevcut vergilerin bile gerilemesi söz konusu...

NE OLACAK ŞİMDİ?

Sadece, Türkiye’de yaşayanlar değil, yabancı yatırımcılar da şaşkın bir vaziyette, gelişmeleri izliyorlar. Başbakan’ın söz verdiği bir konuda, başka bir bakanın aksine açıklama yapması, ekonomi ile ilgili konularda, bakanların birbiri ile çelişen açıklamalar yapmaları, kafaları karıştırıyor.

Özellikle yatırımcılar, önlerini görmek ve 2008 ve izleyen yıllarda, "Acaba hangisi doğru?" demeden, neyin nasıl uygulanacağını bilmek ve beklentilerini ona göre oluşturmak istiyorlar.

Başbakan’a ve Hükümet programına inanmak ve buna göre, geleceğe yönelik planlar yapmak istiyorlar.

Özellikle son dönemde bakanlardan gelen ve birbiriyle çelişen açıklamaların benzeri, dünyada yok.

İnce bir ayar yapılıp, bu sorun acilen çözümlenmeli...
X