Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hangi savcıya başvuracağız

  Hürriyet Haber
  18.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 18.02.2011 - 01:16

  Partisinin “Gence Artı” adlı istihdam projesini tanıtan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, telefonlarının dinlendiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunup bulunmayacağı sorularına, “Nereye suç duyurusunda bulunacaksınız? Hangi savcıya? Başsavcı zaten oturuyor koltuğunda! Davaların savcısı oturuyor koltuğunda” diye yanıt verdi. Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruları hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Ne oldu? ‘Hukuksuzdur bu’ diye Adalet Bakanı görmezden geldi” dedi.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Gence Artı” adlı istihdam projesinin tanıtımı nedeniyle parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında, “telefonlarının dinlendiği” iddialarıyla ilgili olarak suç duyurusunda bulunup bulunmayacağına ilişkin sorulara, “Nereye suç duyurusunda bulunacaksınız? Hangi savcıya?” yanıtını verdi. “Merak ediyorum Sayın Hasan Cemal ne yazacak acaba? Bir liderin telefonları dinleniyorsa, yurttaşlarımız cep telefonuyla konuşmaktan korkuyorsa, gazetelerin ekonomi sayfalarında işsizlik görmezlikten geliniyorsa, bunu gazeteciler mi yazmıyor yoksa ‘birileri rahatsız olmasın diye’ özellikle mi yazılmıyor?” diye soran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

  “Telefonlarım daha önce de dinlendi; davayla ilgisi olmayan bir konuşmam o davanın dosyasına da konuldu. Acaba bu hukuk dışılığı, AKP’yi savunanlar ‘Bu kadarı da olmaz’ diye yazma sevgisini göstermiyorlar mı? Böyle bir şey olabilir mi arkadaşlar? Sayın Seyfi Oktay’la telefonla görüşmüşüm. Görüştüm tabii, herkesle görüştüm. Bana dosya verecekti, yapılan yargı reformuyla ilgili. Geldi, dosya masamın üzerinde.

  İktidarı eleştirmiyorlar

  Ben çok kişiyle görüşürüm, CHP’li olmayanlarla da görüşürüm, gazeteciler ararlar, her gün görüşürüm. Bunların banda alınması, bunun adı demokrasi mi? Acaba kalkıp bunu eleştirme cesaretini niye göstermiyor medya? Bizi eleştirme cesaretini gösterdiklerinin 10’da biri kadar niye iktidarı eleştirmiyorlar, çekiniyorlar, korkuyorlar.

  Nereye suç duyurusunda bulunacaksınız? Hangi savcıya? Başsavcı zaten oturuyor koltuğunda, davaların savcısı oturuyor koltuğunda. Daha önce yaptığımız şikâyetler vardı, ne oldu? Adalet Bakanlığı’na yaptığımız başvurular vardı, ‘Hukuksuzdur bu’ diye. Adalet Bakanı görmezden geldi.”

  AKP’yi AKP yapan kim?

  Kılıçdaroğlu, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Joseph Ricciardone’nin Odatv baskını kapsamında yaptığı açıklamalar sonrasında başlayan “AK Parti-ABD” gerilimini de, “AKP’yi AKP yapan kim? Arkasındaki güç kim? Sayın Erdoğan, Başbakan hatta genel başkan olmadan önce ABD’ye gidip ‘Bana destek verin’ demedi mi? Halkımız sanırım bunları unutmamıştır” sözleriyle değerlendirdi. Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

  Basın özgürlüğü yok

  “Biz AKP ile ABD arasındaki tartışmalara girmek istemiyoruz, birilerinin eline güç vermek için bir tartışma olmasını da istemiyoruz. İstediğimiz ve bildiğimiz şu, Türkiye’de basın özgürlüğü yok. Basının özgür olması lazım, basına sansür uygulanmaması lazım.

  Halk TV’yle bir bağlantımız yok. Hizmet satın alıyoruz, bedelini de ödüyoruz. Halk TV’yi devralmak isteyen çok kişi geldi, çok kişiyle görüştük, bizimle ilgisinin olmadığını söyledik. Eğer arzu ederlerse ortakları var, yöneticileri var, giderler, otururlar, konuşurlar. Devir mi edilir, satın mı alınır, onların bileceği şey.”

  Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın “Türkiye’de basın ABD’den daha özgür” sözlerini de değerlendirirken “Herhalde mizah dergileri Sayın Beşir Atalay’a gerekli yanıtı verirler” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı