Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hangi belediye yapacaktı?

Ayşen GÜR

Bugün yeni metronun deneme seferi yapılacak. Bu, bütün İstanbul için önemli bir gün.

Bunu bilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi büyük bir tören düzenledi. Önceden bu töreni duyurdu. Törene, eski Belediye Başkanları Recep Tayyip Erdoğan ve Nurettin Sözen'in de davet edildiğini açıkladı.

Tören seçim dönemine denk geliyordu; hatta Tayyip Erdoğan'ın hapse girmesinden bir gün önceye yetiştirilmişti. Öte yandan Nurettin Sözen de davet edildiği bildirilmişti, böylece belediyenin hizmetlerinin sürekliliği daha da iyi vurgulanıyordu. Metro çalışmasına onun döneminde başlanmıştı.

Bence buraya kadar söylenecek hiç bir şey yoktu. Üç belediye başkanının yanyana olması güzeldi. Törenin Tayyip Erdoğan hapse girmeden önceye denk getirilmesinde de anormal bir şey yoktu.

Ama bu tablo değişti.

Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'nın verdiği metro ilanlarında yer alan şu cümle bence hiç hoş değil: Bu metroyu bu belediye yaptı!

Tabii bu belediye yaptı. Yani İstanbul Belediyesi... Başka hangi belediye yapacaktı?

Ayrıca Nurettin Sözen dün saat 16.00'da arkadaşımız Banu Tuna'ya bu törene davet edilmediğini, yine de bu saatten sonra çağrılırsa kabul edeceğini söyledi.

Bu çok ilginç.

Çünkü bundan önce yapılan törende Tayyip Erdoğan henüz başkandı, törende Nurettin Sözen'le yanyanaydı, yaptığı konuşmada ona bu projeyi başlattığı için teşekkür etmişti. Bu, herkesin özlediği bir görüntüydü.

Bugünkü görüntü ise bence yeni Belediye Başkanı için olumlu değil.

Bir noktaya daha dikkat çekmek istiyorum. Ali Müfit Gürtuna'nın kampanyasında Tayyip Erdoğan motifinin nasıl işlendiğini Boğaziçi Üniversitesi'nden Yard. Doç. Dr. Hakan Yılmaz, arkadışımız Zeynep Güven'e şöyle yorumluyor:

‘‘Gürtuna, Erdoğan'ın hizmetine açıkça sahip çıkarken, kişiliğine gizlice cephe alıyor. Böyle yaparak, eski RP'li ve yeni FP'li belediyenin hizmet anlayışından memnun olan, ama bu partilere ideolojik olarak uzak duran seçmenin (ve tabii ‘güç odaklarının’) gönlünü ve güvenini kazanmak istiyor.’’

Neyse, seçim dönemlerinde, propaganda anlarında, böyle şeyler olur diyelim, geçelim.

Çünkü bugün metro için emeği geçen herkesi kutlamamız gereken bir gün.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI