Gündem Haberleri

  Hamzaçebi'den Başbakan'a sert eleştiri

  ANKARA - DHA
  03.10.2011 - 01:51 | Son Güncelleme:

  CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'PKK ile görüşülür' yönündeki açıklaması ile ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam bir aczin ifadesi olduğunu söyleyen Hamzaçebi, " PKK'nın statüsünü yükseltmiş, onu kendisiyle müzakere edilebilir legal bir örgüt konumuna koymuştur. Tartışmasız olan bir şey varsa Başbakan bu açıklaması ile PKK'yı eskisinden daha güçlü bir hale getirmiştir" dedi.

  CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi'nin konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklama:

  Sayın Başbakanın "PKK ile görüşülür" yönündeki açıklaması tam bir aczin ifadesidir. Yurtdışında güçlü lider havası yaratmak isteyen, yurtiçinde baskı ile herkesi sindirmek isteyen, muhalif bir sese bile tahammülü olmayan Başbakan terör örgütüne karşı tam bir teslimiyet içerisindedir. Bu tutum aynı zamanda Başbakanın çaresizliğini de göstermektedir.

  Bir yandan TBMM'ye sınır ötesi harekat için yetki isteyen bir tezkere getireceksiniz, öte yandan PKK ile görüşürüz diyeceksiniz. Başbakan bu açıklaması ile sınır ötesi harekatla ilgili olarak yetki isteyen tezkerenin göstermelik olduğunu itiraf etmiş olmaktadır. Yine Başbakan bu açıklaması ile PKK'nın statüsünü yükseltmiş, onu kendisiyle müzakere edilebilir legal bir örgüt konumuna koymuştur. Tartışmasız olan bir şey varsa Başbakan bu açıklaması ile PKK'yı eskisindendaha güçlü bir hale getirmiştir. Anlaşılan müzakereler kaldığı yerden devam edecektir. Terör sorununu yaşamış olup ta bu konuda çözüm üretmiş ülkelerin hangisinde devlet terör örgütüyle müzakere yürütmüştür? Başbakan bir tane örnek versin. Bu ülkelerde görüşmeler terörü yöntem olarak kullanan örgütlerle değil; silahı, terörü reddeden kesimlerle yapılmıştır.

  Başbakan hala hükümet değil, devlet görüşür gibi akıl ve mantıkla açıklanması mümkün olmayan bir söylemin arkasına sığınıyor. Sayın Başbakanın tarif ettiği devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti değil, onun emirleriyle hareket eden kamu görevlileridir. Çünkü devletler terör örgütleri ile siyasi müzakere yürütmezler.Sayın Başbakanın bu tutumu "gaflet" ve "dalalet" kelimeleriyle dahi açıklanamayacak kadar vahimdir."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı