« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hamisi Seçkiner bakandır

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

19 Ocak 1998 tarihinde İstanbul'un lüks bir otelinde bazı avcı dernek ve kulüp temsilcileri toplanmış, bu toplantının ‘‘Marmara Avcılar Birliği’’ adı altında, BAM, Kulübü'nün koordinasyonunda ilgili bakanın katılımıyla yapılacağı haberini de gazete köşelerinden önceden ilan etmişlerdir.

İlgili bakan lafına kafam takıldı! Acaba kim ilgilenecek diye beklemeye koyuldum. Belki tek bir bakandan söz ediliyor ama ortada isim yok, anlaşılıyor ki hangisi gelirse bu toplantının ilgilisi olacak. Şöyle bir kafamı yokladım acaba adı sanı bilinmeyen bakan kim olabilir diye. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sn. Yücel Seçkiner olabilir. Orman Bakanı Sn. Ersin Taranoğlu olabilir. Derneklerin başında bulunan İçişleri Bakanı Sn. Murat Başesgioğlu olabilir. Avcılığa olan merakından Devlet Bakanı Sn. Metin Gürdere olabilir. Hayvanları zehirleyen ve gübreleyen Tarım Bakanı Sn. Mustafa Taşar olabilir, av turizminden sorumlu Turizm Bakanı Sn. İbrahim Gürdal da olabilir.

Sonuçta bu kadar ilgili bakan çokluğunda ne hikmetse toplantıya hiç birisi katılmamıştır. Demek ki davet şeklinde bir yanlışlık olmuş, ciddiye alınmamıştır! Böyle bir toplantı öncesi yapılan hazırlıklar yazılı bir taslak haline getirilir, ilgili bakanların bu konudaki önerileri de dikkate alınır. Sonra da günü ve saati yine bakanın çalışma programına göre ayarlanır. İşin cazgırlığını yapan kişiye de; avcılar filanca bakanın huzurundaki toplantıya katılın demek düşer. Avcı da toplantıyı onurlandıracak olan bakana göre, gelip gelemeyeceğine karar verir. Tesadüfi bir bakanla birlikteliği istemeyebilir.

HEPSİ LAFTA

‘‘Metin Sertoğlu Köşesi’’ yazarının başlık attığı gibi! her iki bakan da avcılara engel değil! DESTEKTİR. Ayrıca avcılık Sn.Taranoğlu'nun asli, Sn.Seçkiner'in ise yasal görevleri arasındadır.

Birtakım çıkar çevresinden olduklarını düşündüğüm bazı kişiler bu amaçlı toplantılara Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nu davet etmekten adeta korkarlar. ‘‘Avcılar Birliği'nin kurulmasına her türlü desteği vermeye hazırız’’ deseler de, bu iyiniyetli sözlere kendi kulaklarını tıkadıkları gibi diğer sağduyulu avcıların duymalarını da engellerler. Sanırım tezgahlarının bozulacağından ürkerler. Lafa gelince; ‘‘Bu Federasyonu tanımıyoruz’’ diye ahkam keserken; öte yandan siyasilerin kapılarında dolaşıp, ‘‘Aman bu federasyonun avcılık bölümü ayrılıp bize verilsin’’ diye yalvarıp yakarırlar. ‘‘1400 avcılık derneğinin seçmediği Federasyon Başkanı yasal değildir’’ diye yüce Danıştay'a açtıkları onlarca davayı; federasyona üye olmadıklarından, yetkisizlik gerekçesiyle kaybederler.

Nedir federasyonla alıp vermedikleri? Federasyon bir devlet bakanlığına bağlı kuruluştur, yasalara saygılı ve Sayıştay'a bağımlıdır. Ayrıca, kimsenin babasının çiftliği de olamaz! Federasyon kendisine bağlı 100 civarındaki dernek ve kulüplerinden sorumludur. Nitekim, ülkenin elit kulüpleri bilinçli avcı kadroları ile bu çatının altında toplanmışlardır.

Her kulübe, derneğe ve birliğe gönüllerimiz ve kapılarımız ardına kadar açıktır. Spor teşkilatının tescilli bir ‘‘avcılık kulübü olabilmek’’ elbette ki ayrıcalıktır. Bu sözlerin hamisi de de Sayın Seçkiner bakandır.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler