« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hamilton'ın dediğini yap, yaptığını yapma

Formula 1 tarihinin en genç şampiyon pilotu Lewis Hamilton, okul öğrencilerine trafikte daha kontrollü olmaları için "yol güvenliği" dersi verecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en hızlı motor sporlarından biri olan Formula 1'de 2008 yılında şampiyonluğa ulaşan ve yarışlarda zaman zaman saatte 360 kilometre hıza kadar çıkan Hamilton, İngiltere'nin Surrey kentinde, 14-18 yaş arasındaki öğrencilere verilen yol güvenliği kurslarına eğitmen olarak katılacak.

23 yaşında kazandığı şampiyonlukla Formula 1 tarihine 'en genç şampiyon pilot' olarak geçen Hamilton, İngiltere'deki Mercedes Benz Sürücü Akademisi tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında, öğrencilere sürüş tekniklerinin yanı sıra yolcu ve yaya olmanın sorumluluğuyla ilgili dersler verecek.

Kariyerinde 27 kez podyuma çıkan İngiliz pilotun yer alacağı kurslarda, 1 saatlik hazırlık dersi, 90 dakikalık direksiyon eğitimi ve 1 saatlik de tartışma dersinin olacağı açıklandı.

Tartışma dersinde öğrencilerin nasıl bir sürücü olmak gerektiğinin yanı sıra yolcu ve yaya olmanın sorumluluklarını da tartışacağı belirtildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye açıklama yapan şampiyon pilot Hamilton, kursun harika bir girişim olduğunu söyledi.

Öğrencilerin bilinç düzeylerini artırmalarının güzel bir şey olduğunu belirten genç pilot, "Umuyorum ki onlar buradan ayrılırken sürücü dersleri ve testlerini alarak daha fazla bilgiye sahip olacaklar. Benim o yaşlarda böyle bir kurs alma imkanım olmadı" diye konuştu.

Kursta gençlerin hız merakına ilişkin mesajlar vermek istediklerine dikkati çeken Hamilton, "Hız yapmak için go-karta gidebilirsin, buraya gelebilirsin. Biz burada öğrencilere kontrollerini kaybetmeme mesajını vermek istiyoruz. Daha genç yaşlarda her şeyi bildiğimi sanıyordum ama şimdi öyle olmadığını anlıyorum. Gençler şimdi bu eğitimi alırlarsa gelecekte daha az problem yaşarlar ve daha sorumluluk sahibi olurlar" ifadelerini kullandı.

Surrey kentinde, 5 bin öğrenciye verilmeye başlanacak kursun gelecek yıldan itibaren yaygınlaştırılmasının planlandığı ve eğitim programının okul müfredatına eklenmesinin amaçlandığı kaydedildi.

İngiltere'de sürücü ehliyeti motosiklet için 16, otomobil için ise 17 yaşında veriliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler