"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hamileyim diye eşimden büyük tepki gördüm

Güzin Abla, sana herkes öyle dediği için değil, şu anda gerçekten bir ablaya ihtiyacım olduğu için "abla" diyorum. 2 gün önce yaşadığım bir olayla ilgili senden fikir almak istiyorum. Bunu ister yayınla, ister yayınlama ama lütfen bana cevap ve akıl ver.

1,5 yıllık evliyim. Eşimle 6 senedir aynı evi paylaşıyoruz. 2 gün önce hamile olduğumdan şüphelenerek test yaptım. Pozitif ile negatif arasında bir şey çıktı. Arkadaşım hamile olabileceğimi söyledi. Ben de eşime telefon açarak durumu anlattım. Bana verdiği tepki aynen şöyleydi: "İyi halt ettin, sen ne yapmaya çalışıyorsun, bana yalan söylüyorsun"... Ben de "Bana vereceğin tepki bu mu?" dedim ve telefonu suratına kapattım. Gün boyunca benimle bir kelime bile konuşmadı.

Akşam iş yerimden beni almaya geldi. "Şimdi anlat bakalım, nedir bu durum. Ben sana son sözümü söyleyeyim: Bu çocuğu aldırmayacaksın da doğurmayacaksın da, bundan sonrasını sen düşün" dedi. İlk çocuğunu aldırmış bir kadınla evli olmak istemiyormuş. Bizim Şubat ayına kadar düğün borçlarımız olduğu için, çocuğa bakacak mali durumu yokmuş. O çocuğa gelecek vaat edemezmiş. Aslında, ikimiz de çalışan insanlarız ve şubattan sonra borçlarımız bitiyor.

Ben şimdi ne yapacağım. Ailemle hiç kimseyle paylaşmadım. Lütfen bana yardımcı ol. Çocuğu aldırıp boşanmayı düşünüyorum. Bu doğru bir karar mı?

RUMUZ: KARARSIZ

Hani şu dizideki gibi ben de "fesupanallah!" diyeceğim be kızım. Doğurmayacaksın, aldırmayacaksın da çocuğu içinde mi saklayacaksın? Adam saçmalamış. Demek ki çocuk istemiyor. Bana kalırsa maddi durumu bahane... Hem aile kurmak sonuçta bir çocukla tamamlanır değil mi? Gösteriş için düğün dernek yapıp, bol para dağıtır, ama bir ailenin göz bebeği olan çocuğunu dünyaya getirmeni istemez. Gel de anla bu erkekleri işte. Bence kızım, çocuğunu elbette aldırmamalısın. Durumu da hem kendi ailene, hem de onun ailesine açmalısın. Hep birlikte karar vermelisiniz. Eşinin zaman içinde ikna olacağını, hele bebeği dünyaya geldiğinde bu yaptıklarına çok pişman olacağını düşünüyorum. Umarım haklı çıkarım.

En yakın arkadaşımın sevdiği genç bana aşıkmış

Sevgili ablacığım, ben ne yapacağını bilemeyen 19 yaşında bir genç kızım. Çok zor durumdayım. Bu yüzden size akıl danışmaya ihtiyacım var. En yakın kız arkadaşımın sevdiği genç ona karşı yalnızca arkadaşça duygular beslediğini söylemiş ve işin çok daha kötüsü, bu genç bana aşık olduğunu söyledi ve bana çıkma teklif etti. Ben tabii kabul etmedim. Çünkü yakın arkadaşıma ihanet edemezdim. Üstelik bu genç benim de arkadaşım ve canımdan çok sevdiğim kız arkadaşımı üzmek istemem.

Ama nasıl olduysa, kız arkadaşım bunu öğrenmiş. Sevdiği gençle çıktığımı düşünüyor, bana kırıldığını söylüyor. Oysa ben başkasını seviyorum ama o da benim sevgime karşılık vermiyor. Şimdi ben böyle bir üçgen içinde sıkışıp kaldım.

Bana akıl ver, sevdiğim gence sevgimi nasıl anlatsam, kız arkadaşımla sevdiği gencin arasını nasıl yapsam, kız arkadaşımı, onunla çıkmadığıma nasıl inandırsam.

RUMUZ: ARADA KALDIM


Sevgili kızım, çok karmaşık bir durumda olduğun ortada. Kız arkadaşın da, sen de sevdiğiniz kişilerden yüz bulamıyor, karşılıksız sevgiler yaşıyorsunuz ama işin en kötü tarafı, arkadaşının sevgilisinin sana aşık olması.

Bu durum en yakın arkadaşınla aranızı açmak üzere. Beki de o genç seninle o kız arkadaşın arasındaki yakınlığı bile kıskanmıştır. Senin onu istememeni, kız arkadaşına olan sevgine bağlamışsa, aklınca intikam almaya çalışmış ona bu durumu özellikle hissettirmiş bile olabilir...

Kız arkadaşın senin diğer genci sevdiğini bilmiyor mu? Hem zorla güzellik olmadığını her zaman tekrarlıyorum. Eğer o gencin gönlü sendeyse, kız arkadaşına yaklaşması pek kolay değil. Sevdiğin gençle ilgili ise umutsuzluğa kapılmamalısın. Sana karşı arkadaşça duygular besliyorsa da zaman içinde bu yakınlık sevgiye dönüşebilir. Bunu sağlamak senin elinde... Ona yakın ve sıcak davranabilir, şefkat gösterebilir, gözlerinle sevgini belli edebilirsin. Erkekler ilgi ve sevgi karşısında hiçbir zaman duyarsız kalamazlar. Bunu bir dene kızım; ne kaybedersin ki?

Karım beni aldatıp küçük düşürdü

Sevgili Güzin Abla, ben 9 yıllık evli bir genç adamım. Bir süreden beri eşimin beni aldattığını öğrendim. Beni en çok üzen de eşimin bu durumu çevremize duyurması, bir anlamda beni herkese rezil etmesi. Eşim daha sonra pişman olduğunu söyledi, çok ağladı, ne yaptığını bilmez hale geldiğini, büyülenmiş gibi olduğunu anlattı. Ama ben bir erkek olarak bir kere tüm çevremin gözünde küçük düştüm. Şimdi ben de intikam ateşiyle yanıyorum. İşin kötü yanı, ben bu zamana kadar eşimi hiçbir zaman aldatmadım. Düşüncelerimde bile aldatmadım. Şimdi nasıl intikam alırım diye kendi kendimi yiyorum. Onu boşamalı mıyım, yoksa rezil edip öyle mi boşayayım?

RUMUZ: NE DERSİNİZ?

Bana soruyorsan, oğlum, eşinin bu davranışını ayıplıyorsan, onu taklit etmemelisin. Bu sana yakışmaz. Üstelik de intikam duygusuyla kendine zarar vermekten öteye gidemezsin. Sırf intikam için başka kadınlarla sevmeden beraber olman seni ruhsal açıdan çöküntüye uğratır. Eğer sen çapkın ruhlu bir erkek olsaydın, onunla bununla yakınlaşmaya alışmış bulunsaydın, belki bundan gurur duyar, keyif alırdın. Ama bu durumda ruhsal açıdan zaten sarsılmışken daha zor günler geçirirsin. Eşini affedip affetmemek sana kalmış, ancak evliliğini kurtarmak istiyorsan, eşini böyle davranmaya iten nedenleri enine boyuna düşünmelisin. Bunda senin de rolün olmalı. Eşini affedeceksen, o zaman rezil etmeyi düşünmemelisin, intikam duygularını bir kenara bırakmalısın. Katlanamayacaksan, boşan ama düşmanca davranma... Biliyor musun, bütün dünyada artık erkekler gibi, evliyken eşlerini aldatan kadınların sayısında da büyük bir artış görülüyormuş.
X