"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hamilelikten korunma yolu

Ben 8 aylık evli genç bir kadınım. Birkaç yıl sonra bebek sahibi olmak istediğim için doktora gittim. Bana doğum yapmamış kadınlar için geliştirilen spiral taktı.

Ama bende çok kötü etkiler yaptı. Kanama oldu, rahim ağzında bir bozukluk varmış. Bu yüzden takılınca kanama olmuş. Bu defa hap kullanayım dedim, o da çok sarstı. Adetlerim çok aşırı kanamalı oldu ve hasta gibi yataklara düştüm. İştahım da açıldı ve şişmanladım hemen. Şimdi ben nasıl bir doğum kontrol yöntemi kullanacağımı bilemiyorum. Eşim bu konuda hiçbir şey yapmak istemiyor.

Antalya'dan Yeni Evli

Sevgili kızım, erkeklerin bu konudaki tutumları açıktır. Genellikle bencildirler ve tüm fedakárlığı kadınlardan beklerler. Ancak senin gibi genç kadınlar için geliştirilmiş, küçük dozlarda ayarlanmış, sana az yan etkisi olan doğum kontrol hapları var. Doktoruna başvurup bunlardan isteyebilirsin. Rahim ağzındaki neyse, onu da tedavi ettirmelisin mutlaka. İhmal etmemelisin. Tabii bunu da kadın doğum uzmanın söyleyecek sana. Spiral bildiğim kadarıyla doğum kontrol yöntemlerinin en rahat olanı. Bir de diyafram var. Onu sen koyup çıkarabiliyorsun. Batı ülkelerinde çok yaygın bir yöntem. Onu da doktoruna sor. Bana kalırsa doktorun bu konuda sana en çok yardımcı olabilecek insan. Sana yardımcı olup akıl verecektir.
X