Gündem Haberleri

  Hamile idrarından AIDS hastalığına çare

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hamile kadınların tükürüğü, gözyaşı ve idrarında bulunan bir proteinin AIDS'e neden olan HIV virüsünü etkisiz kıldığı anlaşıldı. Lysozyme diye anılan proteini izole etmeyi başaran bilimadamları, laboratuarda yapılan denemelerde proteinin HIV virüsünü öldürdüğünü gördüler.

  New York Üniversitesi'nden Slyvia Lee-Huang, lysozyme proteinin HIV'e karşı tedavi amaçlı ilaç geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabileceğini kaydetti. Lee-Huang diğer AIDS ilaçlarıyla kullanılabilecek yan etkisi az ilaçlar geliştirilebileceğini kaydetti.

  Tıkalı kalp damarlarını açan cihaza onay

  ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA, kan inceltici ilaçları kullanamayan kalp hastalarının tıkalı damarlarının açılması için özel bir cihazın kullanılmasına izin verdi.

  Bir spagetti çapında tüpten oluşan ‘Anjio Jet’ adlı cihaz, su veya tuzlu bir madde fışkırtarak, kan pıhtılarının vücuttan atılmasını sağlıyor. Aletin, by-pass ameliyatlarından sonra, işlem yerlerini temizlemede kullanılabildiği de kaydedildi. Tıkalı kalp damarlarının açılmasından sonra hastanın anjioplasty ameliyatına alınarak, damarların tamamen temizlenebildiği de ifade edildi.  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı