"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hamile hayvana eziyet reva mı

Sevgili Güzin Abla, 20 yıldır Ataşehir’de oturuyoruz.

Üç yıl önce oturduğumuz apartmanın bahçesine adını “Çiçek” koyduğumuz bir kedi gelip gitmeye başladı.
Aile olarak hayvanları çok sevdiğimiz için Çiçek’in yiyecek ihtiyacını gönüllü olarak üstlendik.
Apartman sakinlerinden bazıları da zaman zaman yiyecek verdiler, hatta sevdiler ve böylece kedi apartmana alıştı.
Çiçek’in ilk yıl, 5 yavrusundan 4’ü, ikinci yıl 6 yavrusundan 4’ü bir şekilde yok oldu. Sonuçta Çiçek ve kalan 3 yavrusu bize bağımlı olarak hayatlarını sürdürmeye devam ettiler.
Apartman sakinleri yavrulardan sonra birden Çiçek’e antipati duymaya başladılar. Hatta, kedilerin pis koktuğunu, pire ve pisliğe neden olduğunu, konuklarına karşı görüntü kirliliğine yol açtığını öne sürerek bizi belediyeye şikayet ettiler.
Ataşehir Belediyesi Sağlık Müdürlüğü’nden gelen görevliler söz konusu iddiaların asılsız olduğunu gözlemledikten sonra, nizama uygun şekilde bu hayvanlara baktığımızdan dolayı, bize teşekkür edip, gittiler.
Bunun üzerine iyice sinirlenen apartman sakinleri, apartman yönetimi toplantısında kedilerin apartmandan uzaklaştırılması kararını aldırdılar.
Bu kararı uygulamakta da gecikmediler, hamile ve doğumu da çok yakın olan Çiçek’i, komşularımız karga tulumba bir kutuya koyarak, bilinmeyene götürdüler.
Biz de ailece, Çiçek’in apartmandan ölüsü çıkmış gibi, büyük bir üzüntüye kapıldık.
Bu konulara duyarlılığınızı bildiğimiz için sizden dileğimiz köşenizden insanları hayvanlara karşı merhamete davet etmenizdir.
Hayvan sevgisi, merhamet, iyilik, hoşgörü gibi manevi değerlerimizi, bu duygulardan mahrum, acımasız, bencil insanlara aşılamaya çalışmanızdır.
Saliha Acar
Sevgili okurum, sizi o kadar iyi anlıyorum ki, zaman zaman çaresiz kalsam da, köşemde bu yüzden yıllardır insanları, hayvanlara sevgiyle ve merhametle yaklaşmaları için çağrıda bulunuyorum.
Bu dünyanın sadece biz insanlar için değil, Allah’ın özene bezene yarattığı tüm varlıklar, dolayısıyla hayvanlar için de yaratıldığını, onlara yaşama hakkı tanınması gerektiğini sürekli hatırlatıyorum...
Hamile bir hayvana yapılan bu eziyet insanlığa sığar mı, sorarım size?..

X