Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hami'den Trabzon'a tavsiyeler

Ümit Milli Takım Teknik Direktörü ve Trabzonspor'un eski golcü oyuncusu Hami Mandıralı, Trabzonspor'un sahada kazanma adına her şeyi yaptığını ama gol bölgelerinde beceriksizlik yaşadığını belirterek,'Forvet oyuncuları bu becerilerini geliştirirlerse Trabzonspor zirve yarışının içinde olur' dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME

Hami Mandıralı, Trabzonspor'un, geçen hafta 2-0 kaybettiği Beşiktaş  maçına bakıldığı zaman bu yılın en istekli arzulu maçı oynadığını belirterek,  “Trabzonspor, yüzde 67 top oynama oranıyla mücadele etti. Baskı kuran, tek kale  oynayan Trabzonspor ama 2-0 kazanan Beşiktaş oldu” dedi.

Bir yerde bir yanlışın olduğunu ifade eden Hami Mandıralı, “Bu yanlışı  bir an önce hep beraber, teknik kadro, yönetim ve şehrin düzeltmesi lazım.  Trabzonspor, bu kadar arzulu iştahlı oynuyorsa sonucu da yakalamalı. Hep dönüp  dolaşıp şuna geliyoruz, topu içeri atmak lazım. Bence kötü oynayın ama topu içeri  atın, yani 3 puanı alın. Onun için gol atmak lazım. Beşiktaş da onu yaptı ve 3  puanı aldı” diye konuştu.

Trabzonsporlu futbolculara yönelik tepkilere ilişkin olarak ise Hami  Mandıralı, şunları söyledi: “Bizim zamanımızda, ilk yarıyı 3-0, 4-0 önde bitirmemize karşın çok  eleştiri alırdık. Gerçekten taraftar, stajını bizle yaptı. Oyuncu arkadaşlarımız,  kardeşlerimiz kendilerini baskı altında görmesin. Genç bir Barış'ın, 'baskı  altındayız, tepkiden etkileniyoruz' demesi benim tuhafıma gidiyor. Zaten  oynamıyor, baskıdan tepkiden etkilendikleri söyleniyor.”

“TEPKİ VERMEZSE TARAFTARIN BİR ANLAMI OLMAZ”

Hami, taraftarın destekten başka bir şey yaptığını görmediğini ifade  ederek, şöyle devam etti: “Zaman zaman eleştiri de olacak, tepki de olacak. Eyleme dönüşmeyen  bütün tepkiler, takımın kazanması, hava yakalaması adına önemlidir bence. Tepkiyi  kötü algılamayın. Tepki koyulacak ki, futbolcu kendine çeki düzen versin. Bu  taraftar topluluğu takıma, kadroya çok destek veriyor. Ufacık sözlü sataşmalar da  olsun. Bunlar gayet normal. Her şey doğru giderse taraftarın da bir anlamı olmaz.  Taraftar grubunun olmasının bir anlamı olmaz. Sen işini dört dörtlük yapmazsan,  Trabzonspor formasını adam gibi temsil etmezsen, mutlaka tepki de olacaktır.”

Hami Mandıralı, “Bize yapılanlar onlara asla yapılmadı. Onlara yapılsın  istemiyoruz tabi. Kimse yanlış anlamasın. Ama biraz daha sorumluluk almak lazım.  Bu forma önemli forma, herkesin gıpta ile baktığı, giymek istediği bir forma.  Bunu hafife almamak lazım. Onun için biraz daha sorumluluk, iş ciddiyeti gerekli.  Mesela ben Umut'un, Tayfun'un iştahına bayılıyorum. Süper iştahlı oynuyor Umut. O  kadar pozisyona giriyor, gol atamıyor, kızıyorlar ona. Ama gol atsa Türkiye'nin  bir numaralı futbolcusu olacak. Ama asla iyi niyetinden şüphe etmiyorum.  Diğerlerinden de etmiyorum ama diğerleri de en az Umut, Tayfun kadar özverili,  canla başla oynamak zorunda” ifadelerini kullandı.

“KİMSENİN TRABZONSPOR'DA PARASI KALMAZ”

Hami Mandıralı, kendisinin Trabzonlu olduğunu belirterek, “Trabzonspor  için her şeyi yaptım, yaparım, bundan sonra da yapacağım. Trabzonspor  taraftarının bize yaptığı baskıya da göğüs gereceğiz. Yeri geldiğinde  ağlayacağız, güleceğimiz ama biz Trabzonsporluyuz. Amacımız Trabzonspor'a hizmet  etmek. Bu hizmetin karşılığında bedel alıyoruz, ödül alıyoruz. Bu ödül, alkıştır,  sevilmektir, saygı görmektir. Bunun karşılığını sahada vermek lazım. Biz hep  duyduk ama kulaklarımızı tıkadık. 3 maç gol attığım maçta kafama ayran şişesi  yedim ama asla işimden taviz vermedim. Sevenin de olacak, sevmeyenin de. Herkes  herkesi sevmek zorunda değil. Bunu bütün futbolcular bilmek zorunda” diye  konuştu.

Trabzonspor formasını giyen herkesin adam gibi oynamak zorunda olduğunu  kaydeden Hami Mandıralı, şöyle devam etti: “Trabzonspor'un parasıyla hayatını geçindiren oyuncular, Trabzonspor  formasına gerekli saygıyı göstermek zorundadır. Taraftarına, yönetimine saygıyı  göstermek zorundadır. Trabzonspor'da, tarihinden bugüne kimsenin parası  kalmamıştır. Kimse Trabzonspor'u para yüzünden şikayet etmemeli. Çünkü  yabancıların hep UEFA, FİFA güvencesi var. Türk oyuncusu yapamıyor. Yabancı  sıkıştığı zaman 'para alamadım' diye şikayet ediyor. Bu karakterdeki oyuncu  yapısını iyi ayırt etmek lazım. Onun için Trabzonspor'u hepsinin, hiçbir sorun  yokmuş gibi en iyi şekilde temsil etmesi lazım. Bugün almazsın, yarın alırsın.  Kimsenin parası burada kalmaz, bunu bilecek. Tabii ki para için oynuyor,  ailelerini geçindiriyorlar ama kulüplerin durumu ortada. Para bulmak için  canlarını dişlerine takıyorlar, fedakarlık yapıyorlar. Onlar da sıkıntı  yaşıyorlar. Futbolcuların anlayışlı olması lazım.”

“GOL BÖLGELERİNDE BECERİKSİZLİK VAR”

Hami, Beşiktaş maçına bakıldığında, “Bu kadar baskılı oynayan takım niye  kazanamıyor” diye sorulduğunu belirterek, “Şimdi Kasımpaşa maçı var. Forma  aslanın ağzında, herkes herkesi yenebiliyor. Daha dikkatli oynayan bütün  takımlara bakın kazanıyor. Trabzonspor, bu kadar iştahlı arzulu oynuyorsa,  yakaladığı pozisyonları değerlendirecek. Trabzon, sahada kazanma adına her şeyi  yapıyor ama gol bölgelerinde beceriksizlik var” dedi.

Forvet oyuncularının bu becerilerini geliştirmek zorunda olduklarını  kaydeden Hami Mandıralı, “Bunu yaparlarsa Trabzonspor, zirvenin içinde olur. Bu  sistemde her şey olabilir. Ligin haftalık akışı değişiyor. Onun için futbolcular,  sağduyulu, bilinçli bir şekilde Trabzonspor formasının değerini bilerek, aslanlar  gibi bu şehri temsil edecekler ve bu yarışın içinde olacaklar. Onların yapması  gereken tek şey budur” diye konuştu.

“FATİH TEKKE ÇOK ŞEY KAZANDIRABİLİR”

Hami, Rusya'nın Zenit takımında forma giyen bordo-mavili takımın eski  kaptanı Fatih Tekke'nin önemli bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Fatih Tekke, önemli bir oyuncu. Bunu kimse inkar edemez, göz ardı  edemez. Bu konu yönetim ile Fatih arasında bir şey. Fatih, futbolculuğuyla geri  dönüşünde çok şey kazandırabilir. Ama yönetimin tasarrufunda olan bir konu.  İnşallah iki taraf için hayırlısı olur. Önemli olan kimse üzülmesin, kırılmasın  Trabzonspor, kazansın. Benim için önemli olan Trabzonspor. Trabzonspor'u sevenler  üzülmesin. Herkes fedakarlık yapsın. Doğru olan neyse onu yapsın. Bizler sadece  bu mutluluktan pay alalım, kendimize gururlanalım, alkışlayalım, destek  verelim.”
Kamerunlu oyuncu Rigobert Song'un geçen hafta idmanda basın mensuplarına  karşı yaptığı hareketleri gazetelerden okuyarak öğrendiğini ifade eden Hami  Mandıralı, “Ben Song'a ya da hiçbir yabancı oyuncuya karşı değilim. Bence  sporcunun, futbolcunun konuşacağı tek yer sahadır. Onun dışında konuşmaya hakkı  yoktur. Hele tepki koymaya hiç hakkı yoktur, asla yoktur. Çıkacak oynayacak,  sahada cevap verecek. Futbolcunun görevi budur. Farklı şeylere girmeden, olayları  farklı boyutlara çekmeden yapacağı tek şey, çıkıp oynayıp sahada cevap vermek.  Eylem yapmak, tepki koymak doğru şey değil. Trabzon küçük şehir, futbol ile yatıp  kalkan şehir. Burada bu tür şeyler doğru değil. Elma ile armudu iyi ayırt etmek  lazım” diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler