Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hamas'tan Netanyahu'ya tepki

  A.A.
  25.05.2011 - 20:20 | Son Güncelleme: 25.05.2011 - 21:11

  Gazze Şeridi'ndeki fiili Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, ABD Kongresi'ndeki konuşmasında El Fetih-Hamas anlaşmasının bozulmasını isteyen sözlerine büyük tepki gösterdi.

  Haniye, Gazze'de Nakba ile ilgili bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Netanyahu'nun Filistin Yönetimi Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a hitaben yaptığı "Hamas'tan kop, uzlaşma anlaşmasını yırt at ve Yahudi Devleti ile barış yap" sözlerini cevaplandırdı.

  "Hamas işgali yırtıp atacak" diyen Haniye, iki grup arasındaki uzlaşmayı güçlendirmek amacıyla adımlar atmaya devam edeceklerini belirterek, "Uzlaşma konusunda ısrarlı olacak ve sebatla destekleyeceğiz; işgale karşı birlik içinde göğüs gereceğiz" diye konuştu.
  Hamas Başbakanı, Netanyahu'nun açıklamalarına karşılık "birlik içinde gösterilecek direnişle karşı konulabileceğini", "müzakereler diye adlandırılan kara yükten de tamamen kurtulmak gerektiğini" ifade etti.

  El Fetih ile Hamas arasındaki anlaşmanın dürüst ve doğru bir şekilde uygulanması gerektiğini vurgulayan Haniye, "Ayrıntıları tartışmak niyetinde değilim. Ancak, uzlaşma anlaşmasına bir zarar vermeden, her bir kalemin herhangi bir değişiklik yapılmaksızın uygulanmasına ihtiyaç bulunuyor" dedi.

  Haniye, geçen 15 Mayıs'ta Nakba'nın yıld önümünde olduğu gibi, Filistinli mültecilerin şiddet içermeyen faaliyetlerini de sürdürmelerini isteyerek, "Bu yıl binlerce kişi sınırlara dayandı; öyleyse gelecek yıl milyonlarca kişi olalım" ifadelerini kullandı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı