Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hamas'tan İsrail ile müzakere koşulu

  TAHRAN (A.A)
  21 Şubat 2006 - 10:11Son Güncelleme : 21 Şubat 2006 - 10:11

  Filistin'deki seçimlerin galibi olan Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, hareketinin “İsrail'in Filistinlilerin haklarını tanımasından ve topraklarından çekilmesinden sonra” bu ülkeyle müzakerelere başlanıp başlanmamasına karar vereceğini söyledi.

  İran'ın başkenti Tahran'da bulunan ve burada bir basın toplantısı düzenleyen Meşal, “İsrail yönetimi, Filistin'in çıkarlarını hesaba katmaksızın, İsrail'in güvenlik çıkarlarını sağlamak amacıyla tek taraflı eylemlerle bir köşeye çekiliyor. İsrail ile bu temelde müzakere zaman kaybetmektir” ifadesini kullandı.

  “İsrail önce bizim haklarımızı tanımalı ve Filistin topraklarından çekilmelidir, bundan sonra müzakereler için karar alacağız” diyen Meşal, İsrail'in Filistin Yönetimi'ne vermesi gereken fonları dondurma kararını, “haksız” bulduğunu belirtti, ancak kararı önemsemediğini kaydetti. Meşal, “Arap ve İslam dünyasının desteğiyle bunu telafi edebiliriz” dedi.

  İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de, dün bütün Müslümanlara Filistinlilere yıllık mali yardımda bulunma çağrısı yapmıştı. Hamas'a desteğini gizlemeyen İran, bu desteğin maddi değil manevi olduğunu belirtiyordu.
  Meşal, birçok bölge ülkesini kapsayan ziyaretleri çerçevesinde pazar günü Tahran'a gelmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı