Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hamas'tan ABD'ye 'terörist listesinden çıkar' çağrısı

  (a.a.)
  17 Şubat 2006 - 00:13Son Güncelleme : 17 Şubat 2006 - 07:58

  Hamas'ın yöneticilerinden Musa Ebu Marzuk, ABD'ye Filistin seçimlerinden zaferle çıkan hareketi, terörist örgütler listesinden çıkarması çağrısı yaptı.

  Hamas siyasi büro üyesi Marzuk, Şam'da yaptığı açıklamada, Hamas'ın, ABD'nin bölgedeki siyasetine karşı olan tutumundan ötürü terör örgütleri listesinde bulunduğunu belirterek, “Bu kabul edilebilir bir gerekçe değil çünkü Hamas'a Filistin sokaklarından önemli destek var ve 25 Ocak'taki seçimleri ezici bir üstünlükle kazandı” diye konuştu.
  ABD gibi bölgede sorumlulukları olan bir ülkenin Hamas'ı bu listede tutmasının olanaksız olduğunu ve Hamas'ı bu listeden çıkaracak şekilde siyasetini gözden geçirmesinin gerektiğini söyleyen Marzuk, ”Hamas operasyonlarını işgal topraklarında yürütüyor. Bunları Filistin dışına yaymıyor” dedi.

  Marzuk, 1995'te ABD'de mahkum olduğunu, ayrıca Hamas'ın siyasi büro lideri Halid Meşal'ın Ürdün'de İsrail istihbarat servisi Mossad tarafından öldürülmek istendiğini anımsatırken, kurulacak Filistin hükümetinin başbakanın Cumartesi yapılacak Filistin Yürütme Konseyi toplantısından sonra belli olacağını söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı