Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hamas yardım etsin

  Hürriyet Haber
  07.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 06.01.2012 - 23:37

  Suriye’de geçen hafta çalışmalara başlayan Arap Birliği gözlemci heyeti yarın yapılacak kritik toplantıyı beklerken, başkent Şam’da düzenlenen intihar saldırısında 26 kişi öldü, 63 kişi yaralandı.

  Meydan semtinde bir polis otobüsünü hedef alan canlı bombanın, trafik ışıklarının bulunduğu bir kavşakta kendisini havaya uçurduğu bildirildi. Ölen ve yaralananların çoğu sivil. Suriye İçişleri Bakanı İbrahim el Şaar, “Lübnan’dan sızan el Kaide militanları” olduğunu iddia ettiği saldırganların “devletin demir yumruğu” ile karşılık bulacağını söylerken, muhalifler, bombalamanın “Esad rejiminin yeni bir komplosu” olduğu ileri sürdüler.

  10 aydır süren, 5 bini aşkın kişinin öldüğü rejim karşıtı isyan sırasında akan kanı durdurmak için Suriye’de gözlem yapan Arap Birliği heyeti ilk raporunu hazırladı. Şam’ın verdiği sözleri tutup tutmadığını açıklayacak rapor, yarın Kahire’deki Arap Birliği toplantısında ele alınacak.

  Kritik süreçte dün ilginç bir buluşma da yaşandı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Gazze Şeridi’nde iktidarı elinde bulunduran Hamas’ın Şam’da sürgünde yaşayan siyasi büro şefi Halid Meşal ile Kahire’de bir araya geldi. El Arabi’nin Meşal’den, Suriye’de akan kanın durdurulması için devreye girmesini istediği bildirildi.

  PATLAMANIN ARDINDAN ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  Dürüst, şeffaf, saygın

  El Arabi, Meşal’e, “Suriyeli yetkililerin şiddeti durdurmak için dürüst, şeffaf ve saygın bir şekilde çalışması gerektiği” yolundaki mesajı iletti. Meşal ise “Krizin başından beri gerek şahsen, gerekse Hamas olarak meseleye siyasi çözüm bulmak için büyük çaba sarfediyoruz.

  Heyetin görevi ne

  Suriye hükümetinin orduyu kentlerden çekme, tutukluları serbest bırakma ve şiddeti durdurma sözlerini tutup tutmadığını yerinde gözlemlemek.

  Arap Birliği’nden Meşal’a Suriye mesajı

  Şam’da dün bir kavşakta düzenlenen canlı bomba saldırısında 25 kişi öldü. Arap Birliği Genel Sekreteri El Arabi ise Şam’da sürgünde yaşayan Hamas lideri Meşal ile Kahire’de buluşup, “Suriye’de şiddetin sona erdirilmesinde bize yardım et” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı