Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hamas ve El Fetih güçlerini birleştirerek İsrail’e meydan okuyor

  Telegraph
  05 Mayıs 2011 - 10:48Son Güncelleme : 05 Mayıs 2011 - 10:55

  Telegraph’ın Ortadoğu muhabiri Adrian Blomfield, Filistin’deki ayrılığı ortadan kaldırmak adına Hamas ve El Fetih arasında yapılan anlaşmanın İsrail’i rahatsız ettiğini ve yapılan anlaşmanın Filistin’deki sorunların aşılmasına yetmediğini belirtti.

  Hamas ve El Fetih, dün imza attıkları güç paylaşımı anlaşmasıyla dört yıllık kavgalarına son verdi ve İsrail’e meydan okudu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, iki Filistinli grup arasında yapılan anlaşmayı, “terörizm için büyük bir zafer” olarak yorumladı.

   

  İngiltere Başbakanı David Cameron ile Londra’da yaptığı görüşme öncesinde açıklamada bulunan Netanyahu, “Filistin bölgelerinde geçerli bir Hamas-El Fetih koalisyonunun barışa çok büyük bir darbe olduğunu” belirtti.

   

  Netanyahu, bugün Paris’te görüşeceği Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e de aynı mesajı iletecek.

   

  İsrail Başbakanı, Paris’teki görüşmelerinde yeni Filistin liderliğine karşı yaptırımlar için destek arayacak. Ancak Netanyahu’nun bu amacında başarılı olma ihtimali düşük görünüyor.

   

  AVRUPA SICAK BAKMIYOR

  Avrupa, Hamas ile El Fetih arasında yapılan anlaşmayı memnuniyetle karşılarken tedbiri de elden bırakmadı. İngiltere dahil, Avrupa ülkelerinden daha önce defalarca yapılan açıklamalarda Abbas’ın yönetiminde altındaki Batı Şeria’nın yanı sıra 1.5 milyon nüfuslu Gazze’yi temsil edememesi halinde, İsrail’le resmen müzakere yapma gücü olamayacağı ifade edildi.

   

  Abbas’ın müzakerelerde nüfuzunu kullanarak Hamas’ı İsrail’i tanımaya, terör eylemlerinden vazgeçmeye ve daha önce kabul edilen barış anlaşmalarına uymaya ikna edebileceği ümit ediliyor.

   

  İsrail böyle bir sonucun muhtemel olmadığını savunurken, Hamas’ın yaptığı anlaşmayla daha da güçleneceği ve Batı Şeria’yı İsrail üzerine roket saldırıları düzenlemek için kullanabileceğinde ısrar ediyor.

   

  Birçok gözlemci ise Birleşmiş Milletler’den (BM) Filistin devletinin Eylül ayında tanınması için destek isteyen Abbas’ın bel bağladığı anlaşmanın çok uzun süre ayakta kalamayacağını öne sürüyor. Bunun nedeni olarak, Hamas ve El Fetih’in ayrılmasına neden olan birçok sorunun hala çözülmemiş olması gösteriliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı