Gündem Haberleri

  Hamas-Suriye ilişkileri zayıflıyor

  Hürriyet Planet
  27.01.2012 - 14:42 | Son Güncelleme:

  Gazze’nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas’ın lideri Halid Meşal’in, Şam’da bulunan siyasi bürosundaki tüm faaliyetleri durdurduğu öne sürüldü.

  Adını açıklamak istemeyen bir diplomat, “Meşal eskisi gibi Suriye’de zaman geçirmiyor” ifadesini kullandı. Diplomat, 10 aydan bu yana süren rejim karşıtı gösteriler nedeniyle Suriye’de güvenlik sorunu oluştuğunu ve Meşal’in yabancı ülkelerden gelecek ziyaretçileri kabul edemeyeceğini” vurguladı.

   

  Bir istihbarat yetkilisi ise “Meşal’in Suriye’ye geri dönmeme kararı aldığını, Hamas’ın Suriye’de çok etkisiz olsa da varlığını sürdürdüğünü” söyledi.

   

  Meşal’in Suriye’deki şiddet olaylarından rahatsız olduğunu söyleyen kimi uzmanlara göre, hükümete bağlı güvenlik güçleri, Meşal’in desteklediği Müslüman Kardeşlerle birlik olan Sünni Müslümanları hedef alıyor.

   

  MERKEZ KAPATILMAYACAK

  Diplomat, Devlet Başkanı Beşar Esad ve babası Hafız Esad döneminde faaliyet gösteren Hamas’ın, siyasi bürosunu kapatmayacağını belirtti.

   

  Aynı kaynak, “Meşal geçtiğimiz ay içinde sadece beş gün Suriye’de kaldı, geri kalan süreyi Katar, Türkiye ve Mısır’da geçirdi… Ancak Suriye’deki siyasi büro kapatılmadı, burada hala birkaç Hamas yetkilisi var” dedi. Diplomat, siyasi merkezin kapatılmasına karar verilse bile Hamas’ın Suriye’yi terk etmeyeceğini umduklarını söyledi.

   

  KAHİRE’DE BÜRO AÇACAK MI

  Kaynaklar, Meşal’in şu an Mısır’da olduğunu ancak başkent Kahire’de bir siyasi büro açılmasının söz konusu olmadığını belirtti. Meşal’in yeni adrenin, Suriye’deki olayların dinmesini beklerken kalmayı tercih ettiği Katar olacağı tahmin ediliyor.

   

  Esad rejiminin önde gelen muhaliflerinden olan Katar, Hamas liderinin gelecek hafta Ürdün’e yapacağı ziyaret için arabuluculuk yaptı.

   

  İRAN’IN ÖDEMELERİ AZALDI

  İsrail ve Batı ülkeleri tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas, Esad’ın yakın müttefiki İran’dan büyük destek görüyor. Ancak Tahran rejiminin Hamas’a yaptığı para yardımlarının son aylarda azaldığı belirtiliyor.

   

  Diplomat, “İran’ın her yıl Hamas’a gönderdiği 250-300 milyon dolar son aylarda kesintiye uğradı. Bildiğimiz kadarıyla, Ağustos 2011’den bu yana ödeme yapılmadı” dedi.

   

  Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki lideri İsmail Haniye’nin, birkaç gün içinde İran’a gitmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı