Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Hamas liderlerinin aileleri Ürdün'e taşındı"

  Hürriyet Planet
  02.01.2012 - 15:12 | Son Güncelleme: 02.01.2012 - 15:12

  Başta Halit Meşal olmak üzere Hamas politbürosunun önde gelen isimlerinin ailelerinin, Suriye'nin başkenti Şam’dan Ürdün’e taşındığı öne sürüldü.

  El Şark El Avsat gazetesine konuşan kaynaklar, Ürdün’ün anlaşma için, Hamas’ın bu ülkede siyasi faaliyet gerçekleştirmemesini şart koştuğunu söyledi.

  Yedioth Ahronot’un el Şark el Avsat’tan aktardığına göre, kaynaklar, Hamas-Ürdün ilişkilerinin, örgütün liderleriyle Amman yönetimi arasındaki görüşmeler sayesinde normalleştiğini belirtti.

  Hamas liderlerinin, Suriye’deki siyasi durum tehdit noktasına geldiğinde ülkeyi terk edecekleri ve Katar pasaportuyla bu ülkeye taşınacakları da iddia edildi.
  Meşal’in Ürdün pasaportu, örgütün Amman’daki büroları kapatıldığı zaman iptal edilmişti.

  Hamas’ın son dönemde Esad karşıtı bir tavır takınmasıyla, Hamas-Şam ilişkileri gerildi. Amman’ın İsrail’le geçmişte yaptığı barış anlaşması, Ürdün topraklarının Hamas’a tamamen açılmasına izin vermiyor.

  ÜRDÜN'E PARA TEKLİF EDİLDİ Mİ?

  İsrail’in Kanal 2 televizyonu, geçtiğimiz hafta yayınladığı haberlerde, Katar’ın, Hamas’a ev sahipliği yapması karşılığında, Ürdün’e doğalgaz ve para yardımı teklif ettiğini öne sürmüştü.

  Ürdün hükümetinden hafta sonu yapılan açıklamada bu iddia reddedilirken, Meşal’in yakın zamanda ülkeyi ziyaret edeceği haberleri de yalanlandı.
  Öte yandan, Suudi Arabistan’ın da Hamas’ın İran’la ilişkileri dolayısıyla politbüronun Ürdün’e taşınmasına sıcak bakmadığı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı