Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hamas lideri: İsrail ile ateşkes yapılabilir

  A.A.
  08 Şubat 2006 - 13:32Son Güncelleme : 08 Şubat 2006 - 13:46

  Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, öne sürdükleri koşulları yerine getirmesi durumunda İsrail'le görüşmelerinin ve İsrail'e uzun süreli bir ateşkesin mümkün olduğunu söyledi.

  Hamas'ın siyasi lideri Halid Meşal, Suriye'nin başkenti Şam'da BBC'ye yaptığı açıklamada, İsrail'e, “1967 savaşı öncesi sınırlarına çekilmesi de dahil koşullarını kabul etmesi durumunda görüşmelere hazır oldukları mesajını göndermek istediğini” belirterek, “Bu Hamas'ın alabileceği bir tutum, ama şimdi değil, ancak İsrail'in Filistinlilerin haklarını tanımasından ve 1967 sınırlarına çekilmek istediğini göstermesi ve bunu kanıtlamasından sonra alabileceği bir tutum” dedi.

  “Ondan sonra İsrail ile uzun süreli bir ateşkes yapabiliriz” diyen Meşal, İsrail'in böyle bir tutum almasının sonra uluslararası toplumun bölgenin bütün diğer sorunlarına çözüm bulabileceği bir ortamı yaratabileceğini de söyledi.
  Şiddeti kınamayacaklarını, çünkü işgal olarak gördükleri bir şeye direnişin yasal olduğunu belirten Meşal, Hamas'ın Filistinlilere uzun süreli bir çatışmada liderlik etmeye hazır olduğunu, böyle bir çatışmaya kendilerinin İsraillilerden daha çok dayanabileceğini ileri sürdü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı