Dünya Haberleri

  Hamas kızları ‘örttü’

  Hürriyet Haber
  25.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Filistin’in Gazze Şeridi’ni kontrol altında tutan aşırı dinci Hamas, liselerdeki kız öğrencilere örtünme zorunluluğu getirdi. Buna göre kız öğrenciler, uzun mavi etek ve bluzdan oluşan forma yerine lacivert pardösü ve başörtülü tek tip kıyafet giyecek.

  Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan Eğitim Bakanı Mahmut Ebu Hassira, “Tüm kız öğrencileri, jilbab (pardösü ve başörtü) giymeye çağırıyoruz” dedi.
  Eğitim-öğretim yılının önceki gün başladığı Gazze Şeridi’nde liseli kızlara, lacivert uzun pardesü ve beyaz başörtüsü takmak zorunda oldukları duyuruldu. Bazı okulların girişine yeni kıyafet zorunluluğuyla ilgili bildiriler asıldı. Devlet okullarında okuyan Hıristiyan kız öğrencilere de aynı şekilde giyinmeleri çağrısı yapıldı.
  Hamas Hükümet Sözcüsü Tahir el-Nanu, Gazze’ye yönelik uygulanan ekonomik ambargonun aileler üzerinde yarattığı yükü hafifletmek için böylesine tek tip bir kıyafet kararı aldıklarını belirtti. Önceki ders yılında kız öğrenciler uzun etek ve bluzdan oluşan forma giyiyordu.
  Gazze Şeridi’ndeki hükümete bağlı 383 okulda 250 bin civarında öğrenci eğitim görüyor. BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’nun okullarında ise 200 bin dolayında öğrenci var. Yardım Kuruluşunun okulları ilköğretim düzeyinde hizmet veriyor. Gazze’de bazı özel okullar da bulunuyor.

  Erkek yerine kadın öğretmen

  Eğitim Bakanlığı’ndan Mahmud Ebu Hasira, “Biz Müslüman bir toplumumuz, İslam dini yedi yaşından itibaren cinsiyet ayrımını öngörüyor. Bu çerçevede erkek öğretmenler yerine kadın öğretmenleri yerleştirdik” dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı