Dünya Haberleri

  Hamas ile Hillis ailesi arasında ateşkes sağlandı

  A.A.
  21.10.2007 - 11:39 | Son Güncelleme:

  Gazze kentinde, geçen çarşamba gününden bu yana aralıklarla devam eden ve yaklaşık 10 kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına neden olan çatışmalarda şimdilik ateşkes sağlandı. Gazze'deki fiili Hamas hükümetinin İçişleri Bakanlığı, Hillis ailesi ile ateşkes görüşmelerinin olumlu sonuçlandığını açıkladı.

   İçişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, "Daha fazla kan dökülmesini önlemek, yasa ve kuralların uygulanmasını sağlamak amacıyla Hillis ailesi ile anlaşmaya varılmıştır" dedi.

  Gazze'nin doğusundaki Secaiye mahallesinde yerleşik Hillis ailesi ile Hamas'a bağlı güvenlik güçleri ve Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları arasında, ailenin silahlarını teslim etmesi ve aranan bazı kişileri kendilerine teslim etmesi talebi üzerine çıkan çatışmalar, dün de tüm hızıyla sürmüş, aralarında 13 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 3 kişi hayatını kaybetmiş, 32 kişi yaralanmıştı.

  Bakanlığın açıklamasında, ailenin ateşkesin gereklerine uyması, yollara kurduğu barikatları kaldırması ve silahlı güçlerini sokaklardan çekmesi gerektiği de belirtildi.

  İçişleri Bakanlığı, Hillis ailesinin, Gazze'deki bazı olaylarla ilgili soruşturma için işbirliği yapma ve gereken bilgileri sağlama niyetinde olduğunu; soruşturma bulgularına göre aranan bazı şüphelileri teslim etme taahhüdü verdiğini de bildirdi.

  Ancak bu konuda aile tarafından herhangi bir açıklama ya da doğrulama gelmedi.
  Bu arada, dün gece Hamas ile İslami Cihad arasında, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta meydana gelen, biri 50 yaşında bir kadın 2 kişinin ölümü, ondan fazla kişinin yaralanmasına neden olan çatışmalardan sonra, iki grubun da aralarındaki çatışmaları sona erdirmek üzere anlaştıkları bildirildi.

  İslami Cihad ve Hamas örgütleri yönetimlerince varılan anlaşma doğrultusunda, her iki taraf da Refah'taki silahlı militanlarını çekecek, kaçırdıkları kişileri iade edecekler.

  Her iki taraf, dün gece karşı kamptan 15'e yakın kişiyi kaçırmışlardı.
  Ayrıca iki taraf, bir komisyon oluşturarak, dün patlak veren çatışmaya neden olan sorunların nedenlerini ortaya koyacaklar.

  Taraflar arasında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ile Halk Direniş Komitelerinin arabuluculuk yaptığı da belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı