Dünya Haberleri

  Hamas-Gazze gerginliği sürüyor

  A.A.
  20.10.2007 - 13:13 | Son Güncelleme:

  Gazze'nin büyük ailelerinden biriyle Hamas'a bağlı güvenlik güçleri arasındaki gerginlik sürüyor. Bu sabah meydana gelen çatışmalarda, ailenin Muhammed Hillis adlı bir üyesi hayatını kaybetti; aileden birçok kişinin de yaralandığı bildirildi.

  Filistin Sağlık Bakanlığı Ambulans ve İlk Yardım Bölümü Başkanı Muaviye Hasaneyn, Gazze'deki Şifa hastanesine çok sayıda kişinin yaralı getirildiğini doğruladı.

  Gazze'nin büyük ailelerinden biri olan kentin doğusundaki Secaiye mahallesinde yerleşik Hillis ailesiyle geçen çarşamba günü aile bireylerinden birinin otosunun, Hamas'ın güvenlik güçlerince çalınmak istendiği iddiasıyla patlak veren çatışmalarda 3'ü Hamas üyesi 4 kişi ölmüş; ağır yaralananlardan bazıları da hastanede hayatını kaybetmişti.

  Çatışmalarda, yaklaşık 30 kişi yaralanmış, yaralıların yarısının ailenin oturduğu yerleri çevreleyen Hamas'a bağlı güvenlik kuvvetleri mensuplarından olduğu belirtilmişti.

  Gerginliğin büyümesi üzerine Halk Direniş Komiteleri devreye girmiş ve aileyle Hamaslı güvenlik güçleri arasında 2 gün süreyle ateşkes imzalanmıştı. Ancak, Hamas, aileye silahlarını ve istediği 25 kadar aile üyesini kendisine teslim etmesi için bu sabah saat 05.00'e kadar süre tanımıştı.
  Saat 06.00 civarında Hamas'a bağlı özel güvenlik güçleriyle aile mensupları arasında yeniden başlayan çatışmaların halen devam ettiği belirtiliyor.
  Aile önde gelenleri arasında, Gazze'de El Fetih'in üst düzey isimlerinden Ahmed Hillis gibi isimler de bulunuyor.
  Gazze'deki yerel kaynaklar, Hamas'ın, son dönemde Gazze'de, bazı Hamas üyelerini hedef alan patlamalardan aileyi sorumlu tuttuğunu savunuyor.
  Hamas'a bağlı özel güvenlik güçlerinin (Tenfidiye) patlama olaylarından sonra birkaç kişiyi yakalayıp sorguladığı, bu sorgulamalardan sonra şüphelerin aile üzerine yoğunlaştığı belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı