Gündem Haberleri

  Hamas: Filistin’de seçimler ertelenirse ateşkes biter

  KUDÜS (A.A)
  26.10.2005 - 10:28 | Son Güncelleme:

  Hamas örgütünün Gazze'deki lideri Mahmud Zahar, ocak ayında yapılması planlanan Filistin seçimlerinin ertelenmesi durumunda ateşkesi sona erdireceklerini açıkladı.

  Zahar, İsrail'in Haretz gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, Hamas'ın seçimlere katılmak istediğini, ancak İsrail'in örgütün seçimlere katılmaması yönünde baskı yapması ve dolayısıyla Filistin yönetiminin seçimleri ertelemesi halinde örgütün güçleneceğini belirtti. Filistin yönetiminin hiçbir şeyi başaramayacağını, hareketlerine gösterilen ilginin her zaman arttığını savunan Zahar, ”Seçimlerin cehenneme kadar yolu var” dedi.

  Filistin yönetiminin, İsrail ve ABD'nin talebi doğrultusunda, militan örgütlerin silahlarını toplamaya gücü olmadığını belirten Zahar, Filistin yönetiminin yol haritası barış planına ilişkin yükümlülüğünü Hamas ile işbirliği yoluyla yerine getirebileceğini kaydetti.

  Mahmud Zahar, İsrail'in her an işgal etmekle tehdit ettiği Gazze ve Ramallah'ta silah taşımaktan başka seçenek olmadığını ifade ederek, İsrail'in binlerce Filistinli mahkumu serbest bırakmaması halinde Hamas'ın İsraillileri kaçıracağı tehdidinde de bulundu.

  Ramallah yakınında geçen ay İsrailli bir işadamının kaçırılarak öldürülmesinin birçok örgütten ve sokaktan destek gördüğünü belirten Zahar, “İsrail 9 bin mahkumu cezaevinde tutuyor. Onlar serbest bırakılmazsa, kaçırmalar artar” diye konuştu.

  İsrail, Hamas'ın seçimlere katılması için silahsızlandırılmasını talep ediyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı