Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hamas Bağlantısızlar zirvesine davetli değil

  Hürriyet Planet
  27.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.08.2012 - 21:44

  İran'ın ev sahipliği yaptığı "Bağlantısızlar Hareketi" zirvesine Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın ardından, Gazze'deki Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye'nin de katılma kararı alması Filistin'i ikiye böldü. Yaşanan gerginlik üzerine İran, Hamas'ı zirveye davet etmediklerini açıkladı.

  İran hükümeti adına konuşan sözcü Muhammed Rıza Furkani tarafından yapılan 'Hamas'ın davet edilmediği' açıklaması, ISNA ve Mehr haber ajansları tarafından duyuruldu.

  Tahran'da bugün başlayan ve 31 Ağustos'ta sona erecek Bağlantısızlar Hareketi toplantısında uzmanlar, dışişleri bakanları ile hükümet ve devlet başkanlarının katılacağı farklı oturumlar gerçekleştirilecek.

  Toplantının zirve bölümüne Filistin'deki Hamas ve Fetih liderlerinin bir arada katılmayı planlaması ise Filistin'de yeni tartışmalara neden oldu.

  Gazze'deki Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye'nin Tahran'daki zirveye katılma kararı almasına tepki gösteren Filistin Başbakanı Selam Fayyad, Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya yaptığı açıklamada, "Davete Haniye'nin katılmayı kabul etmesi milli mutabakat hükümeti arayışlarını hançerlemektir" dedi.

  Daha önce zirveye katılacağını açıklayan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın da son gelişmeler üzerine kararını gözden geçirmekte olduğu öğrenildi.

  Son gelişmeler, Filistin'de Hamas ve Fetih arasında uzun zamandır kurulmaya çalışılan milli mutabakat hükümetinin durumunu olumsuz etkiliyor.

  SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNİN MİRASI

  Bağlantısızlar Hareketi, Soğuk Savaş döneminde, iki kutup arasına sıkışan üçüncü dünya ülkelerini bir araya getiren siyasi bir platformdu. Soğuk Savaş'ın sona ermesi ile eski önemini yitirmiş olsa da varlığını halen sürdürüyor.

  Bu yılki zirveye İran'ın ev sahipliği yapması, Tahran yönetiminin Batı ülkeleri ve İsrail ile yaşadığı gerilim nedeniyle özel bir önem taşıyor. İran yönetiminin zirvede üye devletlerin desteğini almaya çalışması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı