Dünya Haberleri

DÜNYA

  İran'ın dini lideri Hamaney'den P5+1 ülkeleriyle imzalanan nükleer anlaşmaya onay

  hurriyet.com.tr
  21 Ekim 2015 - 14:31Son Güncelleme : 21 Ekim 2015 - 15:10

  İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Tahran ile P5+1 ülkeleri arasında Temmuz ayında imzalanan nükleer anlaşmayı onayladı.

  Associated Press'in haberine göre; tüm ülke meseleleri hakkında son söz hakkına sahip olan Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye gönderdiği ve devlet televizyonundan okunan mektubuyla anlaşmaya onay verdi. Hamaney, İran adına müzakereleri yürüten ekibe verdiği desteği dile getirse de şimdiye dek anlaşmayı onayladığına ya da reddettiğine ilişkin bir açıklama yapmamıştı. 

  Hamaney, İran ile P5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmanın yürürlüğe girebileceğini fakat anlaşmadaki belirsizliklere karşı önlem alınması gerektiğini söyledi. Dini lider, ABD'ye güven olmayacağını öne sürerek, hükümeti "uyanık" olmaya çağırdı.

  İran ve Batılı devletler nükleer müzakerelerde anlaştıİran ve Batılı devletler nükleer müzakerelerde anlaştı

  İran'ın en yetkili güvenlik kurumu olan Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından alınan kararı onayladığını belirten Hamaney, "anlaşmanın ülkenin geleceğine verebileceği cidddi zararı önlemek için sıkı bir şekilde kontrol edilmesi ve denetlenmesi gerektiğini" vurguladı.

  İran, füze dolu tünellerin görüntüsünü yayınladıİran, füze dolu tünellerin görüntüsünü yayınladı

  İran ve Birleşmiş Milletler'in beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya arasında varılan anlaşma, Tahran'ın nükleer programanının kısıtlanması karşılığında İran'a uygulanan yaptırımların hafifletilmesini öngörüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı