Dünya Haberleri

DÜNYA

  Hamaney’e göre Yahudi işi

  Hürriyet Haber
  08.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.02.2006 - 21:47

  İslam ülkelerinde karikatürlerin ilk yayınlandığı ülke olan Danimarka’ya yönelik tepkiler sürerken İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Eylül ayından bu yana devam eden krizin aslında Filistin’de Hamas’ın başarısını gölgelemek için düzenlenen bir "siyonist komplo" olduğunu öne sürdü.

  Hamaney, "Onların ifade özgürlüğüne göre Yahudilerin öldürülmesi efsanesiyle herhangi bir kuşku ya da reddetme yasaktır, ancak 1.5 milyar Müslüman’ın rencide etmek serbest. Bu Müslümanlar ile Hıristiyanları karşı karşıya getirmek isteyen siyonistlerin bir planıdır. Siyonistler, geçen ay Filistin topraklarında yapılan seçimlerde Hamas’ın galibiyetinden rahatsız olmuştur" dedi.

  İran’ın başkenti Tahran’da dün bir grup gösterici, molotof kokteyliyle saldırdığı Danimarka Büyükelçiliği’ni kısa süreliğine bastı. İran, ikinci bir emre kadar Danimarka ürünlerine boykot uygulanacağını açıklamış ve ticari ilişkileri askıya almıştı. Ayrıca, İran’ın en büyük gazetesi Hemşehri, Jyllands-Posten’in Hz.Muhammed karikatürlerine misilleme olarak Yahudi soykırımıyla ilgili uluslararası bir karikatür yarışması başlatmıştı.

  AFGANİSTAN’DA 4 ÖLÜ

  Afganistan’da polisin NATO barış gücü çerçevesinde görev alan Norveç arskerlerinin kaldığı üssü basmaya çalışan göstericilere ateş açması üzerine 4 kişi öldü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı