ANKARA HABERLERİ

Hamamönü'ne Dünya Turizm Oscar'ı

Hürriyet Haber
30.08.2012 - 15:59Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

HAMAMÖNÜ “Dünya Turizm Oscarı” ödülüne layık görüldü.
 Dünya Turizm Yazarları ve Gazeteciler Federasyonu (FİJET) tarafından verilen “Altın elma” (Golden Apple Aware), restorasyon çalışmaları nedeniyle bu yıl Ankara'daki Hamamönü'ne verilecek.
 Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Dünya Turizm Yazarları ve Gazeteciler Federasyonu'nun (FİJET), Ankara'daki Hamamönü'ne “Altın Elma” (Golden Apple Aware) ödülü verme kararı aldığını bildirdi.
 Ödülün törenle verileceğini duyuran Tiryaki, “Hamamönü'nün ünü artık Türkiye sınırlarını aştı. Altındağ'ın tarihi dokusunu yeniden ayağa kaldırmak için etap etap gayretle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Çalışmalar hem yurt içinden hem yurt dışından takip ediliyor. Dünyada kültürel mekanlara verilen bir ödül almak çok anlamlı” dedi.
 FİJET'in Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye'de temsilciliğini yapan Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (ATURJET) bu yılki ödülü Hamamönü'ne verilmesini önerdiğini ifade eden Tiryaki, Hamamönü'nde incelemelerde bulunan heyetin de, Hamamönü'nün dünyanın en prestijli turizm ödülleri arasında yer alması gerektiğine karar verdiğini bildirdi.
 Hamamönü'nün son 50 yılda Ankara'da yapılan en büyük kültür sanat merkezi olduğuna işaret eden Tiryaki, içinde sanat sokağı, sinema, yemek salonları, kent müzesi, toplantı salonları, otopark ve yeşil alanlarıyla örnek bir merkez haline geldiğini vurguladı.
 
Ödül töreni Ulucanlar Cezaevi Müzesi'nde

 
Hamamönü ve çevresinde 300 yapının restorasyonunu tamamladıklarını belirten Tiryaki, şöyle devam etti:
 “Hamamarkası bölgesinde, 70 tarihi Ankara Evi'nin restorasyon çalışmalarını bitirmek üzereyiz. Diğer yandan Ulucanlar Cezaevi restore edildikten sonra müze olarak açıldı ve bir yılda 120 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Son olarak Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi'ni de restore ettik. Altın Elma Ödül törenini de burada yapacağız. Çok önemli bir yapıyı Ankara'ya kazandırdığımızı düşünüyorum. Göreceksiniz yakın bir süre içinde Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür ve Kongre Merkezi, Ankara için çok önemli bir merkez haline gelecek.”
Tiryaki, çalışmalarının dünyadaki önemli kurum ve kuruluşlar tarafından fark edilmesi, ödüle layık görülmesinin çok gurur verici olduğunu söyledi.
 
Dünyada 3 altın elma ödülü olan tek ülkeyiz

 
 FİJET'in, her sene üye ülkeler arasında ülkesine en faydalı turizm hizmeti veren kişiye, beldeye, organizasyona, “Altın Elma” (Golden Apple Aware) ödülü veriliyor. 1971 yılından bu yana 43 projenin uygunluk alabildiği Altın Elma, dünyada kültür ve sanat alanında başarılı olan projelere veriliyor ve kendi alanında “turizm oscarı” olarak nitelendiriliyor.
 Her yıl dünyanın farklı turizm beldelerine verilen ödül, seçkin bir kurulun elemelerinde geçiyor. 1971 yılında ilk olarak İtalya'nın Sicilya kentine verilen ödül, Türkiye'de ise 1984 yılında Antalya'daki Kaleiçi'ne, 2003 yılında da Adıyaman'daki Nemrut Dağı'na verildi. Türkiye, Hamamönü projesi ile dünyada 3 altın elma ödülü olan tek ülke olacak.
 Tunus, İspanya, Fransa, ABD, Mısır, İsrail, Hırvatistan, Slovenya, Türkiye ve Cezayir gibi ülkelerin temsilcilerinden oluşan FİJET Yönetim Kurulu, 3 Eylül Pazartesi Ulucanlar Yarı Açık Cezaevi Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapılacak törende ödülü, Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'ye verecek.

Hamamönüne Dünya Turizm Oscarı

HAMAMÖNÜ mezbelelikti, restorasyon çalışmaları başladı...
Engellenmek istendi, eleştirildi.
Şimdi hemen her yıl ödül alıyor. Eskiden o bölgede 15 bin liraya satılamayan bir evin bedeli şimdi 1 milyon lira...

AVM yerine "eser"...

Ulucanlar yıkılacaktı, muhtemelen yerine bir AVM, site ya da başka bir rant kapısı dikilecekti.
Restore edildi, şimdi hem gelir, hem prestij getiriyor.
Üstelik bu düzenlemeler, o semte, şehre kimlik kazandırıyor.
Sırada yine dünyaya örnek olacak bir "hayal" var:
YAŞAYAN GECEKONDU MÜZESİ...
Eminiz, o da olacak.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hamamönü'ne Dünya Turizm Oscar'ı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ağustos 2012 tarihinde saat 15 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hamamönü'ne Dünya Turizm Oscar'ı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı