Gündem Haberleri

  Hamam rekora Eşkıya Oscar'a

  Hürriyet Haber
  23.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kültür Bakanlığı, 'En İyi Yabancı Film Oscar'ına Türkiye'den aday adayı olarak Eşkıya'nın katılmasına karar verdi. Sivil sinema örgütlerinin Hamam filmini aday olarak göstermelerine Bakanlık karşı çıkmış ve son kararı kendilerinin vereceğini açıklamıştı. Türkiye'de bu hafta gösterime girecek olan Hamam filmi İtalya'da hasılat rekoru kırdı.

  Kültür Bakanlığı, Amerika Sinema Sanatçıları ve Bilimleri Akademisi'nin düzenlediği Oscar Akademi ödülleri için yarışacak film olarak Eşkıya'yı seçti. Eğer Akademi de bu yönde bir değerlendirme yaparsa, Eşkıya, ‘‘Yabancı dilde En İyi Film’’ dalında yarışacak.

  Kültür Bakanlığı'nda tartışmalı geçen ve iki gün süren toplantının ardından Müsteşar Yardımcısı Halit Toraman Başkanlığında, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdür Vekili Gürbüz Mutlu, Prof. Dr. Oğuz Onaran, Mahmut Tali Öngören, Burçak Evren, Tanju Gürsu ve Yusuf Kurçenli'den oluşan jüri Eşkıya filmini yarışma için ‘‘aday adayı’’ olarak belirledi.

  Bu arada Oscar için sivil sinema kuruluşlarının önerdiği Hamam, İtalya'da beş aydır gösterilmesine rağmen, hala büyük bir beğeniyle izleniyor. İtalya'da 22, Roma'da altı sinemada gösterilen filmi, 12 ülke satın aldı. Türkiye'de yarın gösterime girecek olan Hamam'ın şimdiye kadar toplam gişe hasılatı, yaklaşık 500 milyar lira. Bu arada, sinema örgütleri tarafından 1998 ‘‘En İyi Yabancı Film Oscar''ına aday adayı Türk filmi olarak belirlenen Hamam'ın Kültür Bakanlığı'ndan geri döndüğünü öğrenen sivil örgütler, ‘‘Biz imzamızın arkasındayız'' diyerek, Hamam'ı Hoolywood'a göndereceklerini söylüyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı