« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Haluk Ulusoy'a istifa çağrısı

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) eski üyesi Avukat Remzi Kazmaz, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'a istifa çağrısında bulundu.

Sezer ŞAHİNDAŞ / BODRUM(Muğla), (DHA)
SON GÜNCELLEME
Haluk Ulusoy'un, Milli Takım'ın başarısının arkasına sığınarak kendi başarısızlığını gizlemeye çalıştığını iddia eden Remzi Kazmaz, "Haluk Ulusoy, PFDK ve MHK’yı başarısız gösterip bu kurulları antidemokratik bir şekilde değiştirerek yoluna devam etmek için bütün etik ve ahlaki kuralları altüst etti. Koltuğunda oturmak uğruna Türk futboluna ihanet etti. Federasyonda tek adamlık devri devam ediyor" dedi.

"PFDK BAĞIMSIZ DEĞİL"

Yaklaşık 2 ay önce görevinden istifa eden Remzi Kazmaz, federasyonun diğer kurulları gibi PFDK'nın da sadece kağıt üzerinde bağımsız olduğunu, ancak gerçekte bağımsız hareket edemediğini öne sürerek, "Süper Lig'de gerek saha içi olaylar, gerekse yöneticilerin spor ahlakına aykırı davranışları, öncelikle PFDK'da değil, federasyona direkt bağlı, Hukuk Kurulu’nda incelenir. Suçun mahiyeti ve vasfı orada ortaya konur, daha sonra dosya PFDK'ya gönderilir. PFDK'de daha önceden kararı verilmiş bu konu hakkında kendi görüşünü söyler ama bu görüş Hukuk Kurulu’nun görüşüyle çoğu kez aynıdır. Yani PFDK, hakem ve gözlemcilerin raporlarını kendisi değerlendiremez. Öncelikle suçun vasıf ve mahiyeti hakkında Hukuk Kurulu’nun etkisi altındadır. PFDK'nin bağımsız olabilmesi için spor yasasında bu durum daha açık ve net bir şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca PFDK yerine Spor Mahkemeleri kurulmalı. Spor Mahkemelerinde de kendi alanında uzmanlaşmış profesyonel kişilere yer verilmeli" diye konuştu.

"MEDYA DA KENDİNİ TEMİZLEMELİ"

Remzi Kazmaz, bazı medya guruplarınında futbola katkı sağlamak amacıyla değil, ortalığı karıştırmak amacıyla hareket ettiğini iddia ederken, şu iddialarda bulundu:
"Tıpkı cebini doldurmak isteyen yöneticiler gibi medyada da kendi cebini ve egosunu şişirmek isteyen bazı kalemşörler, Türk sporuna ağır zararlar veriyor. Kamplaşmayı bunlar yapıyor, sporu ve spor ahlakını katlediyorlar. Hatta daha da ileriye gidip, şantaj dahi yapabiliyorlar. Serhat Ulueren gibi televizyoncuların Türk sporunda yarattığı tahribat, çok büyük. Serhat Ulueren gibi spor yazarlarını medya kendi içinde temizlemeli ve mahkeme etmeli."

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ŞART

Türk sporuna farklı alanlarda hizmet vermeyi sürdüreceğini ifade eden Kazmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Öncelikle hiç bir yararına inanmadığım bugünkü federasyon, derhal olağanüstü genel kurula gitmeli. Yerine, 24 saat profesyonelce çalışacak, renk ayrımı ve kulüp ayrımı yapmayacak, enişte-kayınbirader demeyecek, kendi özel çıkarları için bu makamları kullanmadan görev yapacak bir yönetim gelmeli ve bu lige bir çeki düzen vermeli. Çünkü bu lig bitmez. Kulüpler Birliği’yle kavga eden, federasyonu mahkeme kapılarında süründüren, devletin spor bakanıyla didişen, kavga eden bir federasyon başkanının, yönetiminin özerk yapısına ters düşen hareketler yapan bir yönetimin, ne futbola, ne de Türk sporuna hiç bir katkısı yok. Bu nedenle en yakın zamanda olağanüstü genel kurula giderek görevi bırakmalı."

Bunları da Beğenebilirsiniz