« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Haluk Ulusoy'a istifa çağrısı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Disiplin Kurulu eski üyesi Remzi Kazmaz, disiplin kurulunun bağımsız olmadığını iddia etti.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Kazmaz, Muğla'nın Bodrum ilçesindeki ofisinde düzenlediği basın toplantısında, disiplin kurulunun bağımsızlığının kağıt üzerinde kaldığını, Futbol Federasyonu'nun diğer kurumları gibi, disiplin kurulunun da bağımsız olmadığını öne sürdü.

Saha içi olaylar ve yöneticilerin spor ahlakına aykırı davranışlarının federasyona direkt bağlı Hukuk Kurulu'nda incelendiğini belirten Kazmaz, “Suçun mahiyeti ve vasfı orada ortaya konulur. Daha sonra bu dosya, Disiplin Kurulu'na gönderilir. Disiplin Kurulu, önceden kararı verilmiş konu hakkında kendi görüşünü söyler. Ama bu görüş Hukuk Kurulu'nun görüşüyle çoğu kez aynıdır” diye konuştu.
Hakem ve gözlemcilerin raporlarının ilk olarak Disiplin Kurulu'nca değerlendirilmediğini savunan Remzi Kazmaz, Disiplin Kurulu'nun, suçun vasıf ve mahiyeti hakkında Hukuk Kurulu'nun etkisi altında olduğunu iddia etti.

Disiplin Kurulu'nun bağımsız olabilmesi için, spor yasasının, açık ve net bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini öne süren Kazmaz, “Disiplin Kurulu yerine Spor Mahkemeleri kurulmalıdır. Spor mahkemelerinde kendi alanında uzmanlaşmış profesyonel kişilere yer verilmelidir” dedi.

“SPOR YASASI DEĞİŞMELİ”

Remzi Kazmaz, mevcut spor yasasının, Türk futboluna yeterli olmadığını öne sürdü. Kazmaz, “Bu spor yasasıyla, Türk sporuna bir katkı sağlayamazsınız. Bu yasa değiştirilmeli ve FIFA kriterlerine uyarlanmalıdır” dedi.

Naklen yayın gelirlerinden elde edilen paranın, kulüpler arasında adil dağıtılmadığını öne süren Kazmaz, Anadolu takımlarının parasızlıktan kapandığını ya da deplasmana gidemediklerini iddia etti. Kazmaz, “Türk sporunu, konuya hakim olmasalar bile parası olan başkan ya da yöneticilere emanet ediyoruz” dedi.

Türkiye'de çok sayıda yabancı sporcunun futbol oynadığını ifade eden Remzi Kazmaz, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bu, Türk ekonomisine zarar veriyor. Bunun önüne geçmenin tek yolu, alt yapıya önem vermek. Alt yapıdan oyuncu yetiştirip, alt yapıyı, kulübe kar getiren bir kaynak haline dönüştürmek gerekiyor. Neden yapılmıyor? Çünkü birçok kulüp yöneticisinin sporla ilgisi yok. Bir çoğu, müteahhit olan yöneticiler ihale peşinde koşarken kulüp başkanlığını koz olarak kullanmaktadır.”

Kazmaz, TFF'nin yanlış icraatlarla futbolu barış sporu olmaktan çıkartıp, Türkiye'nin her tarafında küskünler kırgınlar ordusu yarattığını, şehir ve kulüplerin birbirlerine karşı düşmanca tutum sergilemelerine neden olduğunu öne sürdü.
Kazmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Federasyon derhal olağanüstü genel kurula gitmeli. Yerine profesyonel bir şekilde çalışan, renk ve kulüp ayrımı yapmadan, özel çıkarları için bu makamları kullanmadan görev yapacak yeni bir yönetim görev başına gelmeli.

Kulüpler Birliği ile kavgalı bir federasyon başkanının, devletin spor bakanıyla kavga eden bir başkanın, federasyonun özerk yapısına aykırı davranan bir yönetimin, Türk futboluna hiçbir katkısı yok. Bu nedenle federasyon, en yakın zamanda centilmence olağanüstü genel kurula giderek görevi bırakmalı.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler