« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Haluk Ulusoy olsa böyle yönetmezdi

Türkiye Futbol Federasyonu'nun uzun dönem başkanvekilliğini yapmış olan Ata Aksu, CNN Türk'te yayınlanan Spor Masası programında çok önemli açıklamalarda bulundu.

GÖKHAN HEBEPÇİ - İSTANBUL / DHA
SON GÜNCELLEME

Sözlerine ilk olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun yönetimiyle ilgili değerlendirmeyle başlayan Ata Aksu, şunları söyledi;

"Çeşitli eylemlerden ve beyanlarda farklı sonuçlar çıkarmak mümkün. TFF'nin kendi yetkilerini kullanamadığı çok açık. Kamuoyu açısından da ne yapacağını bilmediği de çok belirgin. Bunun en somut örneği 58. madde ile ilgili. Böyle bir gündem maddesi için genel kurulun toplantıya çağırılmasından çok açık ve net belli oluyor. Bunun da ana sebebi, kendi yetkisinde olan konuyu değerlendiremiyor. Yetkisini kullanamıyor. 'Ben beceremiyorum, Genel kurul siz gelip yapın' diyor diye algılıyorum."

"Haluk Ulusoy ve siz yönetimde olsaydınız böyle bir karar alırmıydınız?" şeklindeki soruya ise Aksu, "Böyle yönetmezdik. Tapeler de ortaya çıktı, konuşmalar da belli. En azından girişim suç sayıldığından, girişimin yapıldığı çok aşikar. İlk başta ne yapacaklarına karar veremediler. Hukuki süreci bekleyebilirz diyebilirlerdi ama demediler. İddianame dediler, iddianame çıktı, ancak bu sefer de savunma alamadık dediler. TFF bir hukuk bir müessesesi değil. TFF idari bir yapıve kurumdur. TFF yetkilileri, anayasamızın maddesi, Türk Ceza Kanunu maddesi falan gibi atıfta bulunarak yorumlar yapıyorlar. Sormak lazım, sen hukuk fakültesinde ders mi veriyorsun. Sen eğer şike yapıldığına kanaat getiriyorsan, gereğini yapacaksın. Yapamıyorsan da bu işi kıvırmaya gerek yok" yanıtını verdi.

UEFA'nın, TFF'nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'na bir gözlemci yollayacak olmasıyla ilgili de konuşan Ata Aksu, "Bu normal birşey değil. Bence bunu UEFA da yapmadı. TFF oradan bir gözlemci talep etmiştir. Bu, UEFA ile TFF'nin danışıklı dövüşüdür. Ortak hareket ediyorlar. Ben bu operasyonların UEFA ve TFF'nin ortak bir operasyonu olduğunu düşünüyorum" yanıtını verdi.

Bu arada Ata Aksu, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alındığını, UEFA tarafından zorlamayla alınan bir karar olmadığını söyledi.

Türk futboluna uzun yıllar önemli hizmetler veren Ata Aksu ayrıca, sıfır tölerans mevzusunun Fenerbahçe'ye uygulanmadığını belirterek, "Avrupa'ya katılan diğer takımlara bakın hepsinde takip, gözaltı, soruşturma var. Demek ki yok öyle bir şey. UEFA'yı da çok gözümüzde büyütmeyelim. TFF'nin UEFA'dan daha ciddi bir kurum olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

58. maddenin değişmesinin gerektiğini dile getiren Ata Aksu, "58. maddenin gerçekte değişmesi lazım. Bunu vicdani bir kanaat olarak söylüyorum. Çünkü, bir önceki yasa teşebbüse dahi ağır cezalar getiriyordu. 58. maddede ise puan silinir, küme düşürülür diyordu. Bu kamuoyunu da rahatsız eder, beni de. Bunu aslında TFF baştan da yapabilirdi. Öyle bir kamuoyu da oluşmuştu. Samimi ve dürüstçe bunu yapsaydı, halk da bunu desteklerdi" şeklinde konuştu.

Ata Aksu'nun konuşmasında öne çıkan sözler şöyle;

**"Türk futbolu imaj kaybetti"

**"Şikeyle ilgili küme düşme kararı kesinlikle kalmalı. Ancak puan silme kararları da eyleme göre getirilmeli..Suça göre adil cezanın karşılığı yok.

**"Siyaset futbola egemen olmak istiyor"

**"Galatasaray ve Trabzonspor, Kulüpler Birliği'nden çekilse bile hiçbir şey olmaz. Kulüpler Birliği kurulduğunda 3 büyükler yoktu. Bu yüzden hiçbirşey olmaz"


Bunları da Beğenebilirsiniz