Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Haluk Ulusoy kendine gel

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Bir Futbol Federasyonu Başkanı düşünün, onun organizasyonunda bulunan bir kulübün, Fenerbahçe'nin maçlarına gidemiyor. Bir Futbol Federasyonu Başkanı düşünün, tüm liglerde bir sürü olaylar yaşanıyor, taşlar, davul sopaları havalarda uçuşuyor, 300-500 milyon lira para cezaları verilip olaylar geçiştiriliyor. Bir Futbol Federasyonu Başkanı düşünün, heyeti ile birlikte kulağının üstüne yatmış, Türk futbolunun hiçbir işiyle uğraşmadan koltuklarında mutlu gülücükler saçıyorlar.

Geçenlerde Haluk Ulusoy'un nasıl Futbol Federasyonu Başkanı olduğunu yaşmıştım, sonra yazdığım yazıyı defalarca okudum. Yazım şöyle bitiyordu: Haluk, Futbol Federasyonu Başkanlığı koltuğu sana bol geliyor. Kendi kendime ‘‘Acaba haksızlık mı ettim?’’ diye düşündüm. Ama bugün bakıyorum, az bile yazmışım. Türkiye'de bir federasyon kurulunun ve başkanının olduğunu söyleyen 3-5 görevliden başka birileri varsa, lütfen beri gelsin. Futbol Federasyonu kararlar alıyor, hem de cezai. Tedbirli olarak ceza kuruluna gönderiyor. Ceza kurulunun cevabı, tedbir kalkıyor. Buradan şu anlam çıkar: Ey federasyon sen bu işi bilmiyorsun ve yanlış kararlar veriyorsun. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ile Futbol Federasyonu'nun çeliştiği kararlar, ne bir, ne iki, ne üç, ne de beş. PFDK, Futbol Federasyonu'nun bir yan kuruluşu, federasyon seçildikten sonra bu kurulu atıyor. Eğer Futbol Federasyonu, bir Futbol Federasyonu ise kendisinin doğru bilip verdiği kararların bu kadar karşısına çıkan, kendisinin atadığı bir kurulu bir dakikada yok etmez mi? Yoo, onlar işi Allah'a bırakmışlar, öyle gidiyor. Arkadan PFDK, bazı kararlar alıyor, cezalar veriyor. Devamında Tahkim Kurulu tümüyle bu cezaları yok ediyor. Futbol Federasyonu Başkanımız Haluk Ulusoy koltuğunda mışıl mışıl uyuyor. Oysa Tahkim Kurulu ile Futbol Federasyonu'nun aynı binada olduğu ve aralarında sadece 10 tane merdivenin bulunduğunu herkes biliyor. Birbirinden habersiz, birbirinin verdiği kararları hiçe sayan, en yetkili biziz havasında hareket eden kurullardan oluşan Futbol Federasyonu Türk futboluna hiçbir şey veremez.

BATAK İŞLER

Yeni öğrendim, Futbol Federasyonu'nun İstanbul'daki binası müze olacakmış. Hopbala, bu binada Futbol Federasyonu'nun tüm kupaları, armağanları, herşeyleri var. Federasyonun kurulları da var. Ve gördüğüm kadarıyla boş odalar da var. Bu ne savurganlıktır ki, bu bina müze yapılacak, yeni bir Türkiye Futbol Federasyonu binası satın alınacak veya kiraya geçilecek. Buna hangi akıl ve mantık ‘‘evet’’ der. İşte Futbol Federasyonumuzun hangi kafalarla yönetildiğinin apaçık örneği. İstanbul Valiliği'nin Riva'da terk edilmiş bir tesisi var. İki kez Şenes Erzik ve Abdullah Kiğılı zamanında bu tesis Futbol Federasyonu'na kiralanmak istenmiş. Yapılan fizibilite raporları hiç de içaçıcı değil. Tabi hem Şenes Erzik, hem Abdullah Kiğılı böyle BATAK bir işe girişmemişler. Özkan Olcay ile bir konuşun, bu tesisin onarımı için kaç yüz milyar liraya ihtiyaç olduğunu size anlatsın. Futbol Federasyonu'nun Riva'da 256 dönüm arazisi var. Sen orayı bırak, git başka bir tesisi onarmaya çalış. Riva'da kendi binanı kendi arazinde yapsana arkadaş. Yok, kimbilir ne etkilerle, ne düşüncelerle böyle bir girişimde bulunuluyor. Federasyonun parası var ya, ‘‘yağmacı Hasan'ın böreği’’ misalı saçılmalı ki, dostlar alış verişte görsün. Kardeşim Haluk, inanki seni dost olarak severim, ama o Futbol Federasyonu kolktuğu sana ve özellikle tüm arkadaşlarına çok, ama çok bol geliyor. Aklını başına al ve işler çok daha kötüye gitmeden, elini eteğini arkadaşlarınla birlikte Türk futbolundan çek.Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler