Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Haluk Koç, Başbakan Erdoğan'ı dava etti

  A.A.
  03 Şubat 2006 - 12:46Son Güncelleme : 03 Şubat 2006 - 13:30

  CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, kendisine 50 bin YTL'lik manevi tazminat davası açan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, 51 bin YTL'lik manevi tazminat davası açacağını söyledi.

  CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, “Meslek, aile, siyasi hayatım boyunca, edep dışı, densizlik olarak değerlendirilebilecek hiçbir davranışım olmamıştır. Bunları hakaret olarak kabul ediyorum ve dava açıyorum” dedi.
  Haluk Koç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Erdoğan tarafından 3 kez mahkemeye verildiğini, bir tanesinde verilen mahkumiyet kararının Yargıtay'da bozulduğunu, birinin devam ettiğini, son olarak da dün dava açıldığını söyledi.

  Amacın, “yıldırma, korkutma, konuşturmama politikası” olduğunu savunan Koç, hiçbir şeyden yılmadığını ve korkmadığını ifade etti. Koç, “Toplumda milyonlarca insanın aklından geçenleri, onların aklından geçtiği Türkçe karşılıklarıyla ifade etme görevini sürdürüyorum, sürdüreceğim” diye konuştu. Erdoğan'ın partisinin son grup toplantısında yaptığı bazı açıklamaların, şahsına yönelik olduğunu kaydeden Koç, şöyle devam etti:

  “Sayın Baykal'a beni şikayet ediyor, Grup Başkanvekili'nin, edep dışı, ahlak dışı davrandığını ve densizlik yaptığını söylüyor. Benim sözlerim karşısında da manevi tazminat isteminde bulunuyor. Çözülme döneminde bir AKP, panik içerisinde bir başbakan ve yapılan siyasi eleştirilere tahammülsüzlük gösteren bir başbakan portresi...
  Dava dilekçesi elime ulaşır ulaşmaz, avukatım aracılığıyla Sayın Başbakan'ın şahsıma yaptığı hakaretler karşısında, ben de karşı dava açma hakkını kullanacağım. Sayın Başbakan'a aynı mahkemede 51 bin YTL'lik manevi tazminat davası açacağım.”
  Koç, “iktidarın zaaf ve eksiklik” içinde bulunduğunu ileri sürerek, bunları eleştiri olarak gündeme getirmeye devam edeceğini kaydetti.

  MALVARLIĞI

  Koç, basın toplantısında malvarlığını da açıkladı. Koç, Ankara Bahçelievler'de 110 metrekare bir daire ve Ankara Beysukent Angora evlerinde bir başka dairesinin bulunduğunu söyledi. Koç, eşinin 1995 model Tipo, kendisinin de 1998 model Toyota marka arabası olduğunu kaydetti.

  Banka hesabında 417 bin 800 YTL ve son maaşından yatan 28 bin YTL'si olduğunu bildiren Koç, “Başka da hiçbir varlığım yok. İşçi emeklisi oğluyum, eşim de bir emekli öğretmenin kızıdır. Belediye başkanlığı yapmadım, hiçbir akçeli işe girmedim, ihale nedir bilmem” dedi.

  Koç, CHP'nin, “iktidarı, kaçtığı yere kadar kovalayacağını” bildirerek, sürecin, “iniş, tükeniş” süreci, “yamanın dikiş tutmadığı” bir dönem olduğunu savundu. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ma-aile, bütün grup olarak bu zevat çok büyük bir yükün altındadır. Hesabını umarım toplum vicdanında verirler.

  Ne meslek, ne aile, ne siyasi hayatım boyunca edep dışı, densizlik, ahlak dışı olarak değerlendirilebilecek hiçbir davranışım olmamıştır. Bunları hakaret olarak kabul ediyorum ve Sayın Başbakan'ın bana açtığı dava dilekçesi elime geçer geçmez, aynı mahkemede 51 bin YTL'lik karşı dava açacağım.”

  Koç, bir soru üzerine Maliye Bakanı Kemal Unakıtan hakkında verecekleri gensoru önergesi ile ilgili çalışmanın devam ettiğini, bugün ya da hafta başında TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını kaydetti. AK Parti grubunda Unakıtan hakkında rahatsızlık olduğunu iddia eden ve gensoru önergesinin sonucunu soran bir gazeteciye Koç, “Bu dünya kadar öteki dünyayı da düşünen grupta, parmak kaldırırken herhalde vicdan muhasebesi etkili olacaktır” karşılığını verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı