« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Halterde şok iddia

Süreyya Ayhan skandalı daha hafızalardaki tazeliğini korurken şimdi de üç milli haltercinin, doping kontrolüne katılmadıkları ve yerlerine "dublörleri"nin numune verdiği öne sürüldü.  

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Milli halterci Şule Şahbaz'ın dopingli çıkıp son anda Atina 2004 kafilesinden çıkarılmasıyla büyük bir skandalın eşiğinden dönen Türkiye bu kez, çok daha büyük bir skandalla karşı karşıaya. Bugün Vatan Gazetesi'nde Tayfun Bayındır imzasıyla yer alan habere göre, Olimpiyat Şampiyonu Taner Sağır, Olimpiyat 3,'sü Sedat Artuç ve Dünya Şampiyonu Reyhan Arabacıoğlu, WADA'nın (Dünya Anti Doping Ajansı) kontrolünden kaçtıkları ve yerlerine de dublör soktukları ortaya çıktı. 3 sporcunun da aynen Süreyya Ayhan örneğinde olduğu gibi, dopingli sayılacakları ve  2'şer yıl ceza alacakları belirtiliyor. Ayrıca aynı yıl içinde birden fazla sporcusu dopingli çıkan ülkelere verilene ceza Türkiye'ye de uygulanacağı ve Türk Halter Federasyonu'nun 2 yıl süreyle uluslararası müsabakalara katılamayacağı belirtiliyor.

SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL

  İLGİLİ HABERLER
 Doping bombası
 Acaba dopingi serbest mi bıraksak?
 Şule dopingli çıktı
 Halter takımında taciz şoku!
 Teftişten ‘taciz’ çıktı

Gazetenin haberine göre Süreyya Ayhan olayında da görev yapan WADA'nın yeminli numune alıcısı Serap Yücel, ekip arkadaşlarıyla birlikte yaklaşık bir ay önce, Halter Milli Takım Kampı'na giderek, kontroller için numune aldı. Bu uygulama sırasında WADA'cılar, Sedat Artuç'un adı altında idrar veren genç halterci ile "Ben Taner Sağır'ın" diyen haltercilerden şüphelendi. Kimlik bilgileriyle karşılaştırma yapan WADA ekibi, numunelerle birlikte şüphelerini de bir rapor halinde merkezlerine bildirdiler. Bunun üzerine WADA, Dünya Halter Şampiyonası için Ankara'da kampta bulunan Türk Milli Takımı'nın 2. kez kontrole tutulmasını istedi.

ANİ BASKIN

Önceki akşam WADA'nın yeminli numune alıcıları, Milli Takım'ın kamp yaptığı otele ikinci kez numune almak üzere ziyarette bulundu ve milli takım sporcularından yeniden numune alındı. Bu sırada tüm takımın resimleri çekildi. WADA ekibi numune alımını tamamladıktan sonra ellerinde bulunan resimlerle, milli takım sporcularını tek tek karşılaştırdı (Türk milli takımının Akdeniz Oyunları öncesinde çekilen resimleri).

Karşılaştırmada Taner Sağır, Reyhan Arabacıoğlu ve Sedat Artuç'un yerine başkalarının girdiğini belgelerle saptayan WADA'cılar, 3 sporcunun kontrolden kaçtıklarını ve yerlerine başkalarını kontrole soktuklarını vurgulayan 2. raporu
merkezlerine bildirdiler, iddialara göre olimpiyat şampiyonu Taner Sağırtn yerine kardeşi Nezir Sağır, olimpiyat 3.'sü Sedat Artuç'un yerine Alpaslan isimli genç bir halterci ve Dünya Şampiyonu Reyhan Arabacıoğlu'nun yerine de Kadir adında başka bir halterci idrar örneği verdi.

AĞIR CEZA YOLDA

Taner Sağır, Sedat Artuç ve Reyhan Arabacıoğlu'nun, hem kontrolden kaçması hem de yerlerine başkalarını kontrole sokmasınedeniyle bu üç sporcuya ikişer yıl süreyle ceza geleceği; Türkiye Halter Milli Takımı'nın da, aynı yıl içinde birden fazla sporcuda doping çıktığı gerekçesiyle iki yıl uluslararası müsabakalara katılmayacağı belirtiliyor.

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş'un haberi alır almaz hemen kampa geldiği ve olayı GSGM Müdürü Mehmet Atalay'a ilettiği Atalay'ın da kapsamlı bir soruşturma başlattığı bildiriliyor.

KABUS GİBİ

2004 Atina olimpiyat Oyunları öncesi  75 kiloda  Türkiye'yi temsil edecek kadın milli halterci Şule Şahbaz'ın doping kullandığı belirlenmiş ve kafileden çıkarılarak büyük bir skandalın eşiğinden dönülmüştü. Son olarak yaşanan olaylarda ise mart ayındaki Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan Tezeta Dengersa’nın A numunesinde yasaklı maddelerden ‘metenolon’a rastlanmış, olimpiyat şampiyonu Halil Mutlu'nun da nisan ayındaki Avrupa Şampiyonası’nın ardından yapılan kontrollerinde doping maddesine rastlanmıştı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.