Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Halterde 'Çin Modeli'ne geçiliyor

Türk halteri yaklaşık 23 yıldır uyguladığı Bulgar ekolünü bırakarak, Çin çalışma sistemine geçiyor.

A.A
SON GÜNCELLEME
“Cep Herkülü” Naim Süleymanoğlu'nun 1986 yılında Bulgaristan'dan Türkiye'ye gelmesiyle Bulgar ekolüyle tanışan Türk halteri, “Uzak Doğu” sistemine geçmeye gün sayıyor.

Halter Erkek Milli Takım Teknik Direktörü Raif Demir, Türkiye'de çalışma sisteminin Naim Süleymanoğlu'nun gelişiyle değiştiğini anımsattı. Daha önceki çalışma sistemini farklı olduğunu anlatan Demir, şöyle konuştu:
“Naim Süleymanoğlu'ndan önce bizim sistemimiz farklıydı. Çünkü üst seviyede sporcumuz yoktu. Naim'in ve Bulgaristan'dan göçmen gelen sporcularımızla birlikte çalışma sistemi değişti. Son yıllarda altyapıdaki sporcularımız bir Halil Mutlu değil. Artık dünyada bir takım çalışma sistemleri ve değişiklikler ortaya çıktı. Onlardan en başarılı ülkelerden bir tanesi Çin. Çinlilerin antrenman sistemi birazcık daha farklı. Yardımcı hareketleri antrenman içinde daha fazla tutuyorlar. Bizde yılın başında Naim nasıl hazırlanıyorsa, altyapıdaki çocuklarda öyle çalışıyordu. Ama bunlar Naim'in kalitesinde sporcular değil.”

Antrenman içeriğini yıldızlardaki çalışma sisteminde irdeleyeceklerini dile getiren Demir, “Bunlar temel eğitimi çok iyi alamıyorlar. İyi almayınca da elit seviyeye gelince sakatlık, yetersiz teknik gibi bir takım problemlerle karşılaşıyoruz” dedi.

“BAŞARILI OLAN SİSTEM İYİDİR”

Sporcu tekniğinin belirli bir aşamadan sonra düzeltilmesinin mümkün olmadığını ifade eden Demir, bu nedenle de antrenmanların içeriğini daha çok yardımcı hareketlere özgü hale dönüştürmeyi düşündüklerini söyledi.
“Çinliler de bunu çok yapıyor” diyen Demir, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çinlilerin yaptığı şu; fizyolojide bir kural var, antrenmanda ne kadar fazla yüklenirseniz, o kadar başarılı oluruz. Biz de fazla yüklenebilme koşullarını arıyoruz. Hep aynı tür hareketleri yapınca onları sık tekrarlama şansı oluşmuyor.

Dolayısıyla 3 teknik hareket yapıyorsanız, bunu bir günde 5 harekete nasıl çıkarız bunu araştırıyoruz. Yani böyle bir uygulama yapacağız. Buna kimileri Çin sistemi diyor. Ama başarılı olan her sistem iyidir diye bir yargı vardır. Ama Çinliler çok başarılılar.”

“ÇİN İYİ BİR ÖRNEK”

Türkiye'de temel eğitimin fazla sürmediğini ve bu nedenle çocukları yarışmada daha fazla tutmaları gerektiğini belirten Demir, “Çinlilerin başarılı olmalarının sebebi, iyi ve fazla antrenman yapıyorlar. Bizim de antrenman içeriği değişti. Şimdi revaçta olan Çin, biz de bunu deneyeceğiz” diye konuştu.

Sporcuların gönüllü katılım sağlayabilmesi için başarının hedefte olması gerektiğini ifade eden Demir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sistem değişimi için elinizde iyi bir örnek lazım. Başarının sırrı, Çinliler çalışıyor ve başarılılar. Bir kere sporcuyu ikna edebilmek ve örnek gösterebilmek için bu tezi savunabilmek lazım. Çünkü sporcular 10-15 yıldır halter antrenmanı yapmış. Bunlara yeni birşeyi anlatınca, iyi bir sistem olmalı ki sporcu gönüllü katılmalı. Gönüllü katılım olmadan başarı olmaz. Bu bir arayıştır. Antrenman farklılaştırmasının yararlı olacağı kanaatini taşıyorum. Federasyon başkanı da bu konuda aynı düşünüyor.”

“AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA ÇİN MODELİYLE HAZIRLIK”

Sistem için sadece antrenman boyutunun yeterli olmadığını anlatan Demir, bunun için altyapının da hazırlanması gerektiğini söyledi.

“Çin'in sosyal şartları ile bizim şartlarımız bir değil” diyen Demir, “Yüzlerce sporcuyu bir arada toplayabilecek durumda değiliz. Kitle sporu açısından halter burada Çin'deki kadar yaygın değil. Daha yetenekli sporcu bulma şansımız da yok. Mevcut sporcularla bunu nasıl geliştiririz arayışı içindeyiz” dedi.

Çin sistemiyle çalışmaya ilk kampta başlayacaklarını dile getiren Raif Demir, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Yeni sistemle birlikte kamp sürelerini uzatmış olacağız. 2 ay değil de 5-6 aya çıkarmış olacağız. Bunun 2-3 ayını yardımcı hareketlerle, sporcunun eksiklerini yeniden optimum seviyeye getirdikten sonra, kalan bölümde tekrar teknik ağırlıklı çalışmaya döneceğiz. Avrupa Şampiyonası nisan ayında yapılacak. Bu nedenle ay sonunda kamp çalışmalarını başlatmak istiyoruz. Bu kamp, farklı bir çalışma sistemi olacak.”

Bunları da Beğenebilirsiniz